1. leht 2-st

Telia 5G

Postitatud: 19:14, 18 Okt 2021
Postitas raivo
See, et Telia 5G-d vaatamata Eestis hetkel olevast olukorrast püüab teha, arendada ja luua, on muidugi positiivne ja vähemalt minul selle 5G teemaga paranoiat ja vandenõu teooriad pole.

Nägin Loo-l oma telefonis esmakordselt märget, et 5G ja vau ... Tegin kiirelt Oakla speed testi ja olin juba ette kindel, et pärast seda testi on minu Telia 2GB andmeside ära kasutatud aga võta näpust ja vähemalt Loo-l on see ikka tigu mis tigu ja nii download kui upload olematud ning alla 15 mbit.

Progress???

4G annab Telia võrgus ikka sellega võrreldes ülihea tulemuse ja jääb suurusjärku 150-200/50 mbit.

Tegelikult istun teise operaatori andmeühenduse otsas ja see oli lihtsalt proov ja 2GB andmemaht ei ole enam ammu juba aktsepteeritav andmemaht ja seda veel ärikliendile (firmale). Eks siis tulebki enda oma kasutada ja seda teevad ka kõik teised ...

Re: Telia 5G

Postitatud: 21:15, 18 Okt 2021
Postitas peeter3000
mul on tele2 ja proovisin rootsis tele2 5g levialas saada ette 5g, aga ei saanud kusagil..
homme proovin meil ka vaadata

Re: Telia 5G

Postitatud: 21:42, 18 Okt 2021
Postitas rootsikunn
Üldiselt peaks ka 5G paket olema moblas,Eestis ainsana see teliast saadaval :mrgreen:
vaata ka 5G kaarti: https://www.speedtest.net/ookla-5g-map

Re: Telia 5G

Postitatud: 21:47, 18 Okt 2021
Postitas peeter3000
ootan tele2 5g ära
---------
Kuidas saab Telia pakkuda oma klientidele 5G-d, kui riik ei ole veel 3,5 GHz sageduslube välja jaganud?

Seda võimaldab meil teha selline tehnoloogiline lahendus nagu DSS (Dynamic Spectrum Sharing) ehk dünaamiline raadiospektri jagamine. Tegemist on tehnoloogiaga, mille puhul saab nii 4G-d kui 5G-d samas sagedusalas kasutada.

Meedias on palju kajastatud 3,5 GHz sagedusala oksjonit Eestis, kuid see pole ainuke sagedusala, mida 5G edastamiseks kasutada saab. DSS-i mõte ongi selles, et spektri kasutus muutub efektiivsemaks, kuna ühte ja sama sagedusala kasutatakse vastavalt kasutajate vajadustele nii 4G kui 5G jaoks.

https://www.telia.ee/ari/mobiil/5g#Kus- ... u-kasutada

Re: Telia 5G

Postitatud: 22:42, 18 Okt 2021
Postitas kokku123
Eks see Telia 5G ole selline võlts 5G rohkem hetkel... Kuskil seletati hästi ära ka miks tihtipeale 4G võrgus saab paremad kiirused kui hetke 5G võrgus.

peeter3000 kirjutas:mul on tele2 ja proovisin rootsis tele2 5g levialas saada ette 5g, aga ei saanud kusagil..
homme proovin meil ka vaadata

Roamingus on 4G max mida saad

Re: Telia 5G

Postitatud: 18:04, 19 Okt 2021
Postitas raivo
rootsikunn kirjutas:Üldiselt peaks ka 5G paket olema moblas,Eestis ainsana see teliast saadaval :mrgreen:
vaata ka 5G kaarti: https://www.speedtest.net/ookla-5g-map


See, kas on Telia 5G paket või mitte, on ainult andmeside maht mis sellega Teliast kaasneb. Ei muud ja telefoni võimekus ja võrk on see mis määrab kiiruse ja (lõpp)tulemuse ära.

5G-d Lool näen Oneplus 8 pro-ga ja selle võimekus erinevaid sagedusi näha ja neid vajadusel kombineerida on kindlasti
väiksem kui Oneplus 9/9 pro viimastel mudelitel. Mida üks või teine 5G oskab teha, seda saab vaadata gsmarena.com abil.

Tegelikult, lihtsalt märkasin, et telefon on 5G režiimil ja pole varem seda näinud. :)

Re: Telia 5G

Postitatud: 06:21, 20 Okt 2021
Postitas rait01
vaata https://etv.err.ee/1608363492/siin-me-oleme
Eestis on umbes 70 000 majapidamist, kus täna pole ei normaalset telefonilevi ega ka internetti. Ometi on ka kehvas levis elavad inimesed sunnitud astuma digiriigiga ühte jalga. Kui keeruline see on ja mis seetõttu elus tegemata jääb? Saatejuht Mirjam Mõttus, toimetaja Kai Väärtnõu, režissöör Raivo Maripuu, produtsent Hannela Lippus.

Re: Telia 5G

Postitatud: 13:23, 20 Okt 2021
Postitas humanoid
Vaatasin selle saate ära. See matsalu piirkond millest jutt oli kus lähim mast oli kaugemal kui 8km. Siis loo puänt on selles, et vald lubas kuid kogukond EI TAHA operaatori masti paigaldada oma maapeale kus leviprobleem oleks kohe lahendatud.
Ma teadsin et eestlane on kõige vastu, kuid vastu ka interneti levi parandamisse siis ma neile kaasa ei tunne.
Telia ütles otse välja, neil on võimatu saada lubasi masti rajamiseks antud piirkonda.
Ei taha me tuulikuid - miks elekter kallis on? Ei taha me interneti maste - miks netti ei ole?
Mulle tundub et inimkond hakkab seniilseks muutuma. See ei saa hästi lõppeda...

Re: Telia 5G

Postitatud: 14:05, 20 Okt 2021
Postitas satik
humanoid kirjutas: vald lubas kuid kogukond EI TAHA operaatori masti paigaldada


Kas see täpselt nii on, ma ei tahaks uskuda. Seal on pigem teema keskkonnaameti ja rohelistega, ma eeldaks. Kui vald lubab, siis krunt mastile on järelikult olemas ja kogukonna arvamus on juba teisejärguline. Mis võimalused on kogukonnal seda mõjutada, mis esinduse kaudu? Külaselts, MTÜ Poetagused?

Tegelikult on seal suurem probleem selles et pole teadmist kuidas raadiolevi rätseplahendusi teha. Saates nähtu on kohati ikka alla igasugust arusaamist asjade toimimisest, neid on pandud nii nagu müügimees arvas. Müügimees irvitab vaikselt kui klient kassast läinud on...

Re: Telia 5G

Postitatud: 14:21, 20 Okt 2021
Postitas humanoid
Saatest jäi mulje, et kui lihtsamate seadmetega netti ei saa, siis ei ole mõtet proovidagi võimsamaid suundantenne jne. Ei näind kellelgi majamastis võimsamaid seadmeid. Valik on ju suur. Olid tavalised mimo antennid.
Kas on üldse proovitud võimsamaid seadmeid? Vaja on kõrget masti, soovitav ikkagi üle puulatvade levi püüda. Antenni võib kasvõi puuotsa panna..
No tasub ju proovida...

Re: Telia 5G

Postitatud: 14:48, 20 Okt 2021
Postitas satik
Ma ei tea kuidas seal KOV lubab, aga üldiselt on nii et kui mast on 15+ meetrit, siis eeldatakse KOV ehitusluba. Sellist aga Matsalus saada on palju keerulisem kui Telial tugimasti luba.

Eestis on see asi et korralike mimo võrkantenne võimendusega 27-30dB ei tooda sisse ega toodeta lihtsalt, müüakse mingit arusaamatut hiina paska, kus absurdseim number mida olen näinud, on 88dB ja hind 4x sellest mis ta ali's maksab. Ok, selle 88dB saab dezifreerida kui 88 jagame 4'ga, saame 22dB per segment (4x4mimo), mis on realistlikum aga ikka ebareaalne mõõtmeid arvestades. Telekom kes rätseplahendusi kardab kui tuld, ei mõtle isegi paremale kui mõni Zyxel või huiavei, nii pole ka nende valikus midagi millega saaks tegelikult piiripealseid olukordi lahendada. Mikrotik, mis toodab antennilahendusi 17-30dB suurusjärgus, on keeruline plug-n-play põlvkonnale ning läheb mängu harva mõnel entusiastil. Ja ega seegi pole veatu variant, LHG pole näiteks kuigi sobiv B20 kanali jaoks oma antenni sageduskarakteristiku pärast. Et suure võimendusteguriga laiaribaline antenn on ka mõõtmetelt suur, siis paljud mõtted lagunevad juba sellepärast ära, kuidagi ei tee selgeks et hea kiiruse jaoks on vaja kahte suurt antenni et saavutada parim võimalik 4x4mimo. Lehtmaterjalist paraboole ei tahaks ka ise katusele või masti panna, näiteks homme öösel võivad nad lahkuda tööpostilt. Nii jääbki olukord lahendamata ja kaamera ees murelik nägu on ainus pingutus.

Ja kui lähtume pealkirja 5G'st, siis see saab veel suurem peavalu olema kui 4G või kõneside.

Re: Telia 5G

Postitatud: 16:56, 20 Okt 2021
Postitas rait01

Re: Telia 5G

Postitatud: 17:30, 20 Okt 2021
Postitas satik
LHG-G on paraku selles sarjas seni ainuke normaalne seade, ilma G'ta mudelid on ilma jahutusradikata ning neil on kalduvus selle tõttu kannatada.

Re: Telia 5G

Postitatud: 18:04, 20 Okt 2021
Postitas rait01

Re: Telia 5G

Postitatud: 18:27, 20 Okt 2021
Postitas satik
Jap. Või kui keegi oskab antennidega majandada, siis ka Chateau.