FM -> DAB+

Vaba vestlus igal teemal mis puudutab digitaaltelevisiooni
Kasutaja avatar
roska
Digivanake
Postitusi: 1096
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Eesti
  Macintosh Safari
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 205 korda

FM -> DAB+

PostitusPostitas roska » 20:56, 21 Jaan 2022

Ma pole siia sattunud rohkem kui aasta, ükspäev meenus, et selline foorum on olemas ja mõtlesin, et võiks siin ühe mõttevahetuse algatada. Selleks on DAB+, mis on praegu elavalt teemaks nö. industry siseselt. Kuna ma olen igapäevaselt raadioga seotud, siis ma äkki ei näe asju õigesti, nö. tavakuulaja poolelt ja mõtlesin, et küsin teie vaadet teemale,

Enamus Euroopa riike on DAB käivitanud, erandiks on Soome, Eesti, Läti ja Leedu, kus ei toimu eetris mitte midagi. Norra on täiesti DAB-le üle läinud, Šveits läheb 2024. Kasutada saaks DAB+ generatsiooni HE-AAC v2 koodekit, mis võimaldaks edastada kuni 30 korraliku helikvaliteediga raadiojaama.
Meie eelis on see, et saaksime vältida neid vigu, mida teised riigid on teinud seoses DAB-ga, tehnoloogia on tänaseks saanud nö. valmis, mis tähendab, et ka piisavalt odavaks, et see oleks enamusele kättesaadav.

Mis on positiivsed küljed:

* Kõik tänased (rohkem kui ühe FM saatjaga) jaamad oleksid kuuldavad üle-Eestiliselt ehk kaob lõhe kuulajate vahel, igaüks saab kuulata oma lemmikjaama ükskõik millises Eesti punktis. Täna on FM sageduste hulk Eestis ülimalt piiratud ning saadavad sagedused on väga väikese lubatud võimsusega, FM on väga ebaühtlase katvusega ning selle parendamine on väga keeruline.

* DAB+ annab võimaluse tuua turule täiendavaid raadiojaamu, mis täna on FM sagedustel peaaegu võimatu.

Kuna paralleeledastus (FM & DAB) on kulukas, siis ei saaks see olla väga pikk periood, aga piisavalt pikk, et inimestel oleks võimalus ennast “DAB-võimeliseks” teha ja ühel päeval tuleb teha hard-cut, sarnaselt nagu tehti digi-TV-le üleminekul.

Asja negatiivne pool kuulaja vaatepunktist on, et paljud peavad ostma uued vastuvõtjad või DAB->FM adapterid, mis on kulu.

Mis on teie vaade sellele, kas Eesti võiks minna FM-lt päeval X täielikult üle DAB+ peale?

Kasutaja avatar
0000
Tegija
Postitusi: 3259
Liitunud: 09:19, 22 Mai 2003
Asukoht: Tallinn, Pirita
  Macintosh Safari
On tänanud: 221 korda
On tänatud: 75 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas 0000 » 22:41, 21 Jaan 2022

Täiendavaid jaamu pole vaja. See oleks lollus, nagu ütleks rait01, rahva raha raiskamine. Loomulikult oleks see kellelegi kasulik, aga väga mitteroheline tegu.

Kasutaja avatar
Scott
Digivanake
Postitusi: 3167
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
  Ubuntu Firefox
On tänanud: 64 korda
On tänatud: 153 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas Scott » 00:51, 22 Jaan 2022

Kui alustada viimasest küsimusest - küsimus pole selles, kas Eesti läheb DABile üle, vaid millal. Erinevalt digi-tv-st pole siin suurt survet, sest FM-saatjate kulu ei ole võrreldav TV-analoogsaatjatega, teisalt, nagu Roska ütles, hakkab survet avaldama vabade jaamakohtade puudus. Ise arvan, et FM töötab veel 10 -15 aasta pärast kõrvuti digiraadioga.

"Hard-cut" seaduse jõuna ei ole õige, sest puudub vajadus vabastada VHF2 sagedusala. Seega näiteks ERRi jaamad ja kohalikud väiketegijad peavad saama võimaluse jätkata nii kaua, kui kuulajaid analoogis jagub. Suured kommertsjaamad vaatavad niikuinii oma rahavoogude ja kasumi pealt, ja kui kuulajaskond on nooremapoolne, siis nemad on pigem netistriimi kui FMi või DABi küljes.

(Siin Tallinna külje all näen omas käest, et FM on täis. FM-adapterile vaba sageduse leidmine on paras väljakutse. Paarkümmend aastat vana nn raadiomikrofon, millega kevadeti linnulaulu salvestasin, sageduse ebastabiilsuse tõttu enam kasutada ei kannata, kõrvalt hakkab muusika sisse kostma.)

Raadiojaamade levik üle Eesti ja uute jaamade tulek on ainult positiivne. Siiski ei tahaks, et tehakse vaid üks muks, kuhu kõik sisse pressitakse, vaid mukse peaks olema kaks-kolm, hiljem lisaks ka väiksed lokaalmuksid nn külaraadiote jaoks ja kohaliku piirkonnaraadio teenindamiseks.

DABi kuulatavuse kasvatamiseks peab sisus olema kindlasti midagi sellist, mida FMist ei saa, muidu pole kuulajal motivatsiooni kulutust teha. Ja kindlasti pole kellelgi praegu motivatsiooni DAB-raadiot osta, kuna sealt mitte midagi ei kuule. Teisalt DAB-raadiod on suhteliselt odavaks läinud, hästi otsides saab juba paarikümne euroga kätte. Ka mina ostsin kolm DABiga raadiot eelmisel aastal, tõsi küll, veidi teisel eesmärgil ja müüdi neid romukastist. Positiivselt saab välja tuua, et vaatamata väiksele kõlarile on nende helipuhtus FM-i ja netistriimide mängimisel üle suvalisest nn tavalisest köögiraadiost.
DAB-adapteritega kokku puutunud pole, aga kirjelduse järgi tagavad need vanade raadiote käigushoidmise ka DABi ajastul.


...

Roska, vaata, et ruttu DAB- käima paned, muidu jõuan veel ette :lol:

Kasutaja avatar
roska
Digivanake
Postitusi: 1096
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Eesti
  Macintosh Safari
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 205 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas roska » 10:54, 22 Jaan 2022

0000 kirjutas:Täiendavaid jaamu pole vaja. See oleks lollus, nagu ütleks rait01, rahva raha raiskamine. Loomulikult oleks see kellelegi kasulik, aga väga mitteroheline tegu.


Lisan siia ühe fakti, vastavalt Saksamaal tehtud uuringule on DAB 5 korda keskkonnasõbralikum kui FM, kuna DAB edastab ühel sagedusel mituteist jaama võrreldes ühega FMs. EL “rohepöörde” valguses oleks DAB-le üleminek väga loogiline.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


Kasutaja avatar
roska
Digivanake
Postitusi: 1096
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Eesti
  Macintosh Safari
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 205 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas roska » 11:08, 22 Jaan 2022

Mis puudutab DAB kulu võrreldes FMga, siis DAB on üleriigilise levi puhul kordi odavam kui samaväärne FM võrk, raadiojaama poolt vaadates on see selgelt kasulik. Samas 10-15 aasta paralleeledastus ei ole reaalne, vähemalt erajaamade poolt vaadatuna. Teatud tingimustel saab see olla 2-4 aastat, mitte rohkem. ERR on muidugi erand, kuna seal tuleb raha seinast.

“Hard-cut” on vajalik äripoolelt vaadatuna, kuna vastasel juhul “surutakse” kuulajad FMi jäävate jaamade kuulajateks, mis tähendab, et erajaamade kuulatavus langeks. Erajaamade sissetulek on ainult reklaam, kui kuulajate arv väheneb, siis vähenevad ka sissetulekud. Ja kui osad jaamad jäävad tiksuma FM-i siis pole siiski tegemist võrdse olukorraga. Arvestama peab veel ühe asjaoluga, inimesed on laisad ja kui sundust ei ole, siis ei koli nad eales uuele lahendusele üle. Digi-TV-le üleminek näitas, et tõsine üleminek algas alles 2 kuud enne analoogi sulgemist, kui elu hakkas sundima. Teised riigid on teinudki selle vea, et jäetakse ilma lõpptähtajata tiksuma 2 süsteemi ja siis imestatakse, miks DAB ei lenda. Ilma sunduseta jääks DAB digi-TV foorumi entusiastide “rõõmuks”.

Arvestades, kui palju on jaamu täna Eestis, siis ühe muksiga hakkama ei saa, kaks oleks miinimum. Eestisuuruses riigis on kohalikud DAB muxid lootusetu üritus, see on kokkuvõttes liiga kallis, see ei tasu ennast kunagi ära, kohalike jaamad leviksid edaspidi internetis ülemaailmselt.

Kasutaja avatar
Scott
Digivanake
Postitusi: 3167
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
  Ubuntu Firefox
On tänanud: 64 korda
On tänatud: 153 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas Scott » 12:00, 22 Jaan 2022

roska kirjutas:Mis puudutab DAB kulu võrreldes FMga, siis DAB on üleriigilise levi puhul kordi odavam kui samaväärne FM võrk, raadiojaama poolt vaadates on see selgelt kasulik. ... Eestisuuruses riigis on kohalikud DAB muxid lootusetu üritus, see on kokkuvõttes liiga kallis, see ei tasu ennast kunagi ära, kohalike jaamad leviksid edaspidi internetis ülemaailmselt.


Need on kaks teineteisega vastuolus olevat väidet. Kui üleriiklikult on raadiojaamale DAB kordi odavam, siis kuidas see kohalikule järsku kalliks muutub? Ka kohalikud saavad koopereeruda ja ühel sagedusel mitut jaama edastada. Nagu eespool viitasin, seadmed on odavad, põhimõtteliselt põlve otsas tehtavad, nii nagu ka FM jaoks. Ametliku raadio edastamiseks peab sagedusloa taotlema nii või naa, olgu siis FM või DAB.

Need raadiod, mis netti saateid teevad oma paarikümne või paarisaja kuulaja jaoks, ei hakka kummalgi juhul eetriluba taotlema. Samas lühiajalise loaga nt ralliraadio, mingist üritusest ülekanne või kogukonnaraadio eetrisse laskmine DABis ei hakka erinema kuidagi FMi omast. Sellise üldjuhul õhinapõhise raadio tegemisel ei loeta kasumit, vaid tegemise rõõmu (mis suurtel tegijatel üha enam meelest kipub minema, kui raharullid silme ees keerlevad).

Miks mul on tunne, et DABi reklaamitakse praegu kui suurt kokkuhoidu ja kui FM välja lülitatakse, lajatatakse DABi edastustasud samasuguseks või suuremakski kui FM võrkudes?

Tele puhul tehti hard-cut Eestis 6 aastat peale digi käivitamist, mujal riikides oli paralleeledastus pikemgi. Arvestades raadio edastamise suhtelist odavust võrreldes telega ja seda, et sagedusi pole vaja vabastada, pole paralleeledastus 10 aastat mingi probleem. Ja need eraraadiojaamad, mis ei taha topelt maksta, lasku vaid FMis edasi, kuni hard-cut tehakse. (K2 ja TV3 venitasid ju ka viimase hetkeni, enne kui digisse tulid.)

Aga ikkagi - seni, kuni kas või ühte testsaatjat eetris pole, ei saa ka kuulajaskonda koguma hakata.

AnaloogTV
Entusiast
Postitusi: 368
Liitunud: 10:25, 03 Veebr 2011
Asukoht: Eesti kagunurk
  Windows 10 Chrome
On tänatud: 5 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas AnaloogTV » 15:07, 22 Jaan 2022

roska kirjutas:Arvestades, kui palju on jaamu täna Eestis, siis ühe muksiga hakkama ei saa, kaks oleks miinimum. Eestisuuruses riigis on kohalikud DAB muxid lootusetu üritus, see on kokkuvõttes liiga kallis, see ei tasu ennast kunagi ära, kohalike jaamad leviksid edaspidi internetis ülemaailmselt.

´Ma ei tea, vb loll küsimus aga pole kursis...

Eestis mõningaid "kohalikke" jaamasi veel on niivõrd kuivõrd. Näiteks saartel ja lõuna eestis...
Kas DAB-ga ei anna nii teha, et üleriigilises muxis 1-2 kohta jätta reservi kohalikele jaamadele? Põhimõttega siis, et näiteks lõuna eesti saatjates leviks seal reservkohal üks kohalik jaam aga saarte saatjates leviks samal kohal teine jaam?

Eraldi kohalikke muxe jah pole mõtet 1-2 jaama pärast teha. Eeldusel, et neid muidugi nagu seeni peale vihma ei hakkaks tekkima aga vaevalt.

Kasutaja avatar
peeter3000
Digivanake
Postitusi: 8110
Liitunud: 02:00, 15 Nov 2006
Asukoht: Tallinn
  Windows 10 Firefox
On tänanud: 132 korda
On tänatud: 180 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas peeter3000 » 17:21, 22 Jaan 2022

väga edukalt õnnestub teha ERR mux kus oleks 12-24 jaama, neist 10 võiks olla piirkondlikud, aga levivad üle Eesti.

ERR Pärnu, ERR Tartu jne
piikondlike muxidel oleks rohkem jutusaateid ja seega kvaliteet madalam..
DVB-T/T2:Eesti-SoomeDigi/ DVB-C:Starman HD/DVB-S: Mabo 125x140cm/TBS5922

Kasutaja avatar
0000
Tegija
Postitusi: 3259
Liitunud: 09:19, 22 Mai 2003
Asukoht: Tallinn, Pirita
  Macintosh Safari
On tänanud: 221 korda
On tänatud: 75 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas 0000 » 18:34, 22 Jaan 2022

Siin võiks tuua paralleeli, et mul on sati pealt üle 4600 kanali, aga ikka vaatan põhiliselt ETV, Kanal 2 ja TV3 HD. Milleks on neid raadiojaamu rohkem vaja, kui neid praegu on? Kvaliteet sellest ei muutu, mina jääks ikka neid raadioid kuulama, mida senigi kuulan. Sama paralleel kaabel-TV-ga, kus on üle saja kanali. Paljut te sealt reaalselt vaatate? Olgu, te klõpsite jah, aga tegelikult vaatamist on käputäis kanaleid. Paralleelselt edastada DAB ja FM? Kes selle jama kinni maksab?? Ükski kasutaja ei ole huvitatud lahkumast oma mugavustsoonist, et hakata uue asjaga uut asja kuulama. Selleks peab olema väga tugev präänik. Näiteks, et vahetatakse tasuta välja olemasolev Fm vastuvõtja DAB oma vastu. Aga jälle, et kes selle jama kinni maksab? Jah, ma saan aru, et teatud ringkonnale oleks see kasulik. Rahvas see küll ei ole. Te võite rääkida, et kvaliteet tõuseb, aga see on jama jutt. See on lihtsalt üks lobitöö ja mõni loll võib konksuotsa ka minna. Mul omal on uues autos DAB-vastuvõtja olemas, paralleelselt FM vastuvõtjaga, aga ma loodan, et ma ei pea seda kunagi Eestis pruukima. Saan seda näiteks Rootsis või Norras või mujal kuulata, kui peaksin autoga sinna sattuma. Üldiselt on enamuses uutes autodes DAB olemas, aga te annate koheselt hoobi vanemate autode omanikele, millistes pole üheski DAB-i. Jutt sarjast, et paralleelselt FM-iga edastada ka DAB, on sama jabur, nagu tänasel päeval edastada paralleelselt ETV HD ja SD. Samas ma käisin hiljuti Toila SPA-s ja nuta või naera, aga hotellis levis ainult ETV SD! Sa kas vaatad seda, või ei saagi vaadata.

Kasutaja avatar
kokku123
Digivanake
Postitusi: 1674
Liitunud: 03:00, 12 Juul 2006
Asukoht: Euroopa
  Windows 10 Chrome
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 18 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas kokku123 » 20:26, 22 Jaan 2022

0000 kirjutas:Siin võiks tuua paralleeli, et mul on sati pealt üle 4600 kanali, aga ikka vaatan põhiliselt ETV, Kanal 2 ja TV3 HD. Milleks on neid raadiojaamu rohkem vaja, kui neid praegu on?

Rohkem valikut...
Aga tõsi, FMs saaks ka rohkem valikut tekitada kui ringhäälingulubasi antaks eesmärgiga, et oleks rohkem valikut. Hetkel näiteks sky+, myhits ja power ketravad täpselt sama playlisti 24/7. Ühe asemele võiks vabalt tulla mõni jaam mis mängib ka midagi teistsugust...
HitFM üritas siin aastaid mõned tagasi myhitsi sagedusi ära krabada... Kahjuks eelistati seda mängime 10 hitti 24/7 jaama...

Kasutaja avatar
0000
Tegija
Postitusi: 3259
Liitunud: 09:19, 22 Mai 2003
Asukoht: Tallinn, Pirita
  Macintosh Safari
On tänanud: 221 korda
On tänatud: 75 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas 0000 » 21:06, 22 Jaan 2022

Üks mõte paralleeledastuseks võib-olla oleks, et kui leidub kommertsraadiojaamu, kes on nõus selliselt DAB-is eetris olema, siis see võib-olla tuleks kõne alla. Aga kas need jaamad siis ka ellu jäävad, on hea küsimus, sest vastuvõtjaid on ju suhteliselt vähe - uuemad autod ja käputäis fänne. Selliselt saaks valutult proovida. Aga selles mõttes paralleeledastus, et Vikerraadio FM-is ja Vikerraadio DAB-is- see oleks selge raiskamine. Küll aga saaks nii, et Vikerraadio endiselt FM-is ja erinevad niširaadiod DAB-is. Need niširaadiod peaks siis väga head programmi tegema, et neile kuulajad ka tuleksid. Samas ilmselt elaksid need reklaamist ja kes see ikka reklaami tahab kuulata? :mrgreen: Kui tuleks Radio Luxembourg laadne toode ja näiteks mingid kooliraadiod, siis võib-olla oleks asjal jumet? Aga kust tuleb raha selle ülevalpidamiseks, on järgmine küsimus. Ja kui seda ei tule, on pidu läbi ka.
Uurisin ja leidsin selle:
Lätis alustati DAB+ programmi edastamist 2016. aasta detsembris. Programm oli kuulatav 60% rahvastikust. Katsesaated kestsid aasta, aastani 2023 ei ole kavas neid jätkata.

Seega samuti läbikukkumine vist?

Kasutaja avatar
rait01
Digivanake
Postitusi: 1990
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Kohila
  Android Firefox
On tänanud: 319 korda
On tänatud: 53 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas rait01 » 23:33, 22 Jaan 2022

Just oleks vaja uusi raadio jaamu läbi õhu levima DAB + peale ka need võiks tulla mis on vaid läbi neti kuulta on . Fm raadio levi tuleks ka tulevikus kinni panna. Nagu Norra tegi. Ma ootan kuna tuleb Eestise korralik raadiolevi DAB+. Saaks ka kodus toas sahina vaba raadiod kuulata läbi õhu. sky kõik lisa jaamaad elmari tantsuhõtu jne. Mina ootan, et saaks DAB+ kuulata rock fm metal raadio.
Elagu DAB+ RAADIO. Surm FM RAADIOLE!!!!!!!
Mina enam Fm raadiod ei kuula. Vaid interneti raadiod. See vähemalt mängib puhtalt.
SD vabalevi err kanalid tuleb kinni panna esimesel võimalusel. FM raadio tuleb ka kinni panna ja üle minna DAB + raadio peale.

Kasutaja avatar
rait01
Digivanake
Postitusi: 1990
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Kohila
  Android Firefox
On tänanud: 319 korda
On tänatud: 53 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas rait01 » 00:10, 23 Jaan 2022

0000 kirjutas:Täiendavaid jaamu pole vaja. See oleks lollus, nagu ütleks rait01, rahva raha raiskamine. Loomulikult oleks see kellelegi kasulik, aga väga mitteroheline tegu.

Ei ütle vaid analoog raadio on lollus.Eestise peaks tulema fm raadio asemele DAB+ raadio.
SD vabalevi err kanalid tuleb kinni panna esimesel võimalusel. FM raadio tuleb ka kinni panna ja üle minna DAB + raadio peale.

Kasutaja avatar
aandra
Õpetaja
Postitusi: 2247
Liitunud: 17:06, 12 Aug 2003
Asukoht: Tallinn/Dagö:Tärkma
  Windows 10 Chrome
On tänanud: 296 korda
On tänatud: 55 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas aandra » 08:42, 23 Jaan 2022

Sellisel juhul, kui inult DAB+, siis kes maksab kinni kõikide vanutite uued raadiod, millest nad kuulavad "Õnnesoove" ja muid vanakeste saateid. Neile oli juba üks kord suur tragöödija, kui mindi NSVL ultralühilaine ja kesklaine diapasoonist lääne FM-le!
Mind see ei häiri, sest mul nii autos kui ka koduses muusikakeskuses see DAB+ olemas.

Foorumil
Kasutaja avatar
margusten
Digivanake
Postitusi: 2076
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Tallinn
  Linux Chrome
On tänanud: 29 korda
On tänatud: 172 korda

Re: FM -> DAB+

PostitusPostitas margusten » 09:07, 23 Jaan 2022

Kuulan ikka FM-i, ka soome FM on väga hea.
DAB võib jääda sinna kus ta praegu on.
Kõik rahad lähevad elektriarvete maksmiseks.
Uusi raadioid ei hakka keegi ostma.
Aerial AS24 polarmount 76E - 13E Ku+C; 2.1M 87E C; 1.5M 16E; 2xTriax110Ku; 3M 28.2E; 30W; 27.5W.
DM8000; Amiko Viper4K; DR.HD F15; TBS-5925 Professional TV Box.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist