50 aastat Soome TV vaatamist

Vaba vestlus igal teemal mis puudutab digitaaltelevisiooni
Kasutaja avatar
sateks
Õpetaja
Postitusi: 372
Liitunud: 21:41, 10 Juul 2003
Asukoht: Tallinn-Nõmme
    unknown unknown
On tänanud: 31 korda
On tänatud: 5 korda
Kontakt:

50 aastat Soome TV vaatamist

PostitusPostitas sateks » 14:54, 01 Sept 2007

Tere,

tänasel "kurval" päeval, kui Soome TV lõpetas analoogsaated, otsustasin teha väikese tagasivaate 50 aastasele Soome TV vaatamise etappidele.
Väljaotsitud vanad slaidid said skaneeritud ja kiiruga koostatud üks lehekülg.
Kel huvi, saab vaadata.
http://www.hot.ee/sateks/SoomeTV.html

Noorematel tegijatel on mõned pildid ilmselt uudiseks.

Kasutaja avatar
TarmoTanilsoo
Digivanake
Postitusi: 1072
Liitunud: 02:00, 25 Jaan 2007
Asukoht: Laguja, Tartumaa
    unknown unknown
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 52 korda
Kontakt:

Re: 50 aastat Soome TV vaatamist

PostitusPostitas TarmoTanilsoo » 15:03, 01 Sept 2007

Minu jaoks on tänasega televisioon surnud. :cry: Muidugi, on mul endiselt Läti ja Eesti kanalid(soomet nägin ülileviga), kuid Soome telekanalid on asendamatud. Ega midagi, alati on ju raadio olemas(mis mõneti ehk on isegi telerist parem) ning kesklaine 558 khz peaks siiani veel töötama.

Kasutaja avatar
jyri403
DigiTVfänn
Postitusi: 803
Liitunud: 02:00, 13 Veebr 2006
Asukoht: Eesti
    unknown unknown

Re: 50 aastat Soome TV vaatamist

PostitusPostitas jyri403 » 15:25, 01 Sept 2007

TarmoTanilsoo kirjutas:Minu jaoks on tänasega televisioon surnud. :cry: Muidugi, on mul endiselt Läti ja Eesti kanalid(soomet nägin ülileviga), kuid Soome telekanalid on asendamatud. Ega midagi, alati on ju raadio olemas(mis mõneti ehk on isegi telerist parem) ning kesklaine 558 khz peaks siiani veel töötama.

Mina kah pooleldi lõuna-eestlane päris nii ei arva. Noh ülileviga enam analoogi ei saa, Kunda kandis tuleb mul digitv kah vahelduva eduga iga päev. Kes tahab, vaatab netist niipalju kui võimalik, nt http://areena.yle.fi ehk kasutab IT võimalusi. Seda enam, et soome analoog oli Lõuna-Eestis nii ehk nii harv nähtus. Mina seepärast küll ei põe. Ise vaatan sealt rohkem dokumentaali ja uudiseid. Nojah, ega üleminek on ikkagi ebamugav, see peaks eriti Tallinna piirkonda puudutama, kelle jaoks oli see enesestmõistetav pikki aastaid ülejäänud Eesti asemel, kes pidid stagnaajal ETV ja Kesktelevisiooniga leppima.
Aga suured tänud sateksile teema avamise ja põnevate piltide eest!
Endal oli tartlasena esimene kokkupuude Soome TV-ga vanavanemate kodus maal Kunda ligidal Andja külas 1977.aasta suvel, kui onu peale elektri sissesaamist majja teleka ostis, antenn oli tookord ETV 11.kanali oma, Kohtla-Järvele suunatud, aga YLE TV1 Espoo pealt selge ilmaga paistis lumesajuse pildiga sisse. Heliplokki polnud, tuli leppida tumma pildiga. Niipalju esimesest vastvõtust.

Kasutaja avatar
TarmoTanilsoo
Digivanake
Postitusi: 1072
Liitunud: 02:00, 25 Jaan 2007
Asukoht: Laguja, Tartumaa
    unknown unknown
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 52 korda
Kontakt:

PostitusPostitas TarmoTanilsoo » 16:43, 01 Sept 2007

Kahjuks mul internet Areena mugavaks vaatamiseks liiga aeglane(ainult 256 kbit/s). Aga vähemalt saab nende teletekste üle neti lugeda - asi seegi... Ega's midagi, tuleb digiboks osta ning sellega tulevikus üritada - küll Sporaadiline E ta siia ka toob, kui see peaks kunagi juhtuma.

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


Kasutaja avatar
jyri403
DigiTVfänn
Postitusi: 803
Liitunud: 02:00, 13 Veebr 2006
Asukoht: Eesti
    unknown unknown

PostitusPostitas jyri403 » 19:29, 01 Sept 2007

Tartu kandis sai ka aastaid tagasi tropoleviga soome analoogi nähtud ja seda ka väga harva, mõni päev kuus, kui sedagi. Augusti lõpus ja septembris vana-naiste suve ajal esines kõige rohkem levi. Tugeva tropoleviga peaks digi ka tulema, aga kindlasti harvemini. Ise olen saanud digisignaali kõige kaugemalt kätte Joutsenost (Soome, 200km) ja Peterburist (220km) Kundas. Muidugi meretrass soodustab siin signaali levi.

Kasutaja avatar
martinj
Tegija
Postitusi: 955
Liitunud: 02:00, 13 Dets 2006
Asukoht: Saue
    unknown unknown

PostitusPostitas martinj » 09:26, 03 Sept 2007

To: teemaalgataja. On ikka viitsimist omal ajal pildistada olnud.


Tegelikult pean tunnistama, et soome tv on meie elus ikka väga tähtsat rolli mänginud. mõned meenutused...
1. Tänu sellele sain nelja-viieaastaselt selgeks sõnad "meeter" ja "detsimeeter" . Hiljem koolis olin pettunud, et need olid kõigest pikkusühikud :D
2. Tänu entusiastidest lähisugulastele olid "soome värvid" olemas juba 80nendate keskel. Samuti Jõhvis ka korralik igasuguse ilmaga.

3.Spetsiaalselt osteti odavpoest kaks Juunost telekat, milles üks ketras Yle 1 ja teine Yle kahte . Kui midagi huvitavat tuli,läks antenn suure teleka taha. Hiljem saadi kuskilt soome filmide kavasid (mõne kuu jagu ette), äkki siin vanemad olijad teavad,kust ?
4. Mida peab varajane teismeline elekroonikahuviline tegema kui on kange isu erootikaklubi vahtida(soome3 vist T2230vms ,noh suvilas vanemad allkorrusel vahtisid nii et kogu ümbruskond helidest kajas). Lahendus - tegin ise jämedast traadist yagi "toaantenni". Ontika kaldal võttis küll ja soome 3 pilt ees nagu naksti. Hääl tuli allkoruselt :D Isa sai asjale pihta ja ütles, et niikaua,kui ema aru ei saa on kõik ok.

Kui oma elamise korda saan, siis üritan soome digi otse kah hakata püüdma.
Ja Sina ei pea soomet mitte vaadata saama !

Kasutaja avatar
SuurJobu
Entusiast
Postitusi: 133
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: TLN
    unknown unknown
On tänatud: 1 kord

PostitusPostitas SuurJobu » 09:45, 03 Sept 2007

martinj kirjutas:teleka taha. Hiljem saadi kuskilt soome filmide kavasid (mõne kuu jagu ette), äkki siin vanemad olijad teavad,kust ?


ajakiri Suosikki avaldas mingisuguse vahemiku(vist kaks nädalat) aga muidu olid nobedad trükitibid kes neid paljundasid.

Kasutaja avatar
a1
DigiTVfänn
Postitusi: 646
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: JƤrvamaa
    unknown unknown

Re: 50 aastat Soome TV vaatamist

PostitusPostitas a1 » 13:55, 03 Sept 2007

MTV ümmargune öökull tekitas nostalgiat 8)

Läheb algsest teemast mööda, aga omal ajal töötas Tallinnas R3, millelt tulnud seriaalide vaatamist võib tehniliselt võrdsustada soome kanalite kaugvastuvõtuga (sest saatja oli suht lahja).

Kasutaja avatar
hulluarst1
Edasijõudnu
Postitusi: 82
Liitunud: 02:00, 01 Dets 2005
    unknown unknown

PostitusPostitas hulluarst1 » 14:34, 03 Sept 2007

Sai kah omal ajal Tartust veidi lõuna pool kaugvastuvõttu harrastades Soomet püütud. Antenniks sai 1977 aastal ehitatud neli 14-elemendilist yagi, millised olid siis antennigrupiks kokku liidetud. Üleval mastis oli alul sõjaväe lampidel ehitatud võimendi, hiljem sai see asendatud pooljuhtvõimendiga. Kogu seda kupatust oli siis võimalik siia-sinna keerata reduktori abil.Oli pilti paremat ja halvemat, aga umbes 50-60 protsendil aastast oli Soome TV ikkagi vaadatav. Ega siis pildi kallal nii noritud kah kui praegu. See oli ikkagi nagu aknaks maailma sel sügaval nõukogude ajal ja oli rõõm, kui vähegi talutav pilt ees oli. Sama antenniga nägi ka hea levi korral Rootsi ning Norra saateid, siiski küll harvem kui Soome omi. Tulid veel ka Pihkva saated (stabiilselt), samuti ka Läti kanalid.Hiljem sai aga Sat-TV-ga jändama hakatud ja Soome kanalid kaotasid oma aktuaalsuse. Antenn on küll alles, aga rohkem kasutusel raadiosidede pidamiseks mõeldud antenni toeks.
Allpool siis pilt sellest antennist:
Alumine antennigrupp TV vastuvõtuks, ülemine saatjaantenn.

Pilt

Kasutaja avatar
peeter3000
Digivanake
Postitusi: 8174
Liitunud: 02:00, 15 Nov 2006
Asukoht: Tallinn
    unknown unknown
On tänanud: 133 korda
On tänatud: 191 korda

PostitusPostitas peeter3000 » 15:14, 03 Sept 2007

[quote="hulluarst1"]Sai kah omal ajal Tartust veidi lõuna pool kaugvastuvõttu harrastades Soomet püütud. Antenniks sai 1977 aastal ehitatud neli 14-elemendilist yagi, millised olid siis antennigrupiks kokku liidetud. Üleval mastis oli alul sõjaväe lampidel ehitatud võimendi, hiljem sai see asendatud pooljuhtvõimendiga. Oli pilti paremat ja halvemat, aga umbes 50-60 protsendil aastast oli Soome TV ikkagi vaadatav. Ega siis pildi kallal nii noritud kah kui praegu. See oli ikkagi nagu aknaks maailma sel sügaval nõukogude ajal ja oli rõõm, kui vähegi talutav pilt ees oli. Sama antenniga nägi ka hea levi korral Rootsi ning Norra saateid, siiski küll harvem kui Soome omi. Hiljem sai aga Sat-TV-ga jändama hakatud ja Soome kanalid kaotasid oma aktuaalsuse. Antenn on küll alles, aga rohkem kasutusel raadiosidede pidamiseks mõeldud antenni toeks.
Allpool siis pilt sellest antennist:
Alumine antennigrupp TV vastuvõtuks, ülemine saatjaantenn.



vot ROOTSI on tase
aga NORRA kohapealt võttis hinge kinni...

ma isegi uurisin kaarti ja leidsin:
Kuressaare-Visby(rootsi)250km=võib proovida(E37E41E48E51E58)
Kärdla-Nacka(Stockholm)265km=.......(E23E42E50E55E56)
Tartu-Espoo=230km
jne.... :roll:
DVB-T/T2:Eesti-SoomeDigi/ DVB-C:Starman HD/DVB-S: Mabo 125x140cm/TBS5922

Kasutaja avatar
TarmoTanilsoo
Digivanake
Postitusi: 1072
Liitunud: 02:00, 25 Jaan 2007
Asukoht: Laguja, Tartumaa
    unknown unknown
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 52 korda
Kontakt:

PostitusPostitas TarmoTanilsoo » 15:32, 03 Sept 2007

Mina vaatasin selle antenniga:
Pilt

Kasutaja avatar
hulluarst1
Edasijõudnu
Postitusi: 82
Liitunud: 02:00, 01 Dets 2005
    unknown unknown

PostitusPostitas hulluarst1 » 12:33, 04 Sept 2007

Pean tegema kodus tõsise läbiotsimise. Kuna aastatel 1977 ja edaspidi kuni satinduseni oli maapealse televisiooni kaugvastuvõtt selliseks jahimehe kireks, siis sai tehtud kinnipüütud saadetest ka mõned pildid. Soome, Norra, Rootsi, Itaalia ja veel mõned testtabelid peaksid kuskil vanadel fotodel säilinud olema. Itaalia oli üldse selline huvitav kant, mille peegeldusnurk paistis just meie kanti klappima, seda hästi varastel hommikutundidel juulis-augustis, kui tõotas hästi palav ja lämbe ilm tulla. FM-DX mehed räägivad, et raadiosaated pidavat Itaaliast siiani ikka aeg-ajalt läbi tulema.
Telekaks (spetsiaalselt kaugvastuvõtuks) oli sel ajal Junost 402 (mäletan ikka vist numbrit õieti), see siis omakorda tundlikumaks aetud, sisendastmete transid ümber vahetatud, erinevate ribalaiustega katsetatud, muidugi tuli teha ka heliplokk 5,5-6,5MHz vahesagedustega.
Eks ta üks selline kentsakas hobi oli, aga siiki võimaldas natuke piiri taha vaadata, eks vanemad vaatajad tea isegi, mida nõukogude ajal kohalikelt kanalitelt näha sai :)

Kasutaja avatar
xxmen
DigiTVfänn
Postitusi: 791
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
    unknown unknown
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 25 korda

PostitusPostitas xxmen » 20:15, 04 Sept 2007

hulluarst1 kirjutas: Itaalia oli üldse selline huvitav kant, mille peegeldusnurk paistis just meie kanti klappima, seda hästi varastel hommikutundidel juulis-augustis, kui tõotas hästi palav ja lämbe ilm tulla. FM-DX mehed räägivad, et raadiosaated pidavat Itaaliast siiani ikka aeg-ajalt läbi tulema.

Seda olen minagi kuulnud, et siinmail itaalia telepilti nähtud. Ja seda vist enamasti lihtsamate antennidega.
Soomet, seda sai isegi vahelduva eduga püütud. Vahel juhtus, et lätit nägi, ja alatihti peksis R2-le rootsi sisse. Läänemaal Martnas siis.

Kasutaja avatar
nisuunn
Edasijõudnu
Postitusi: 36
Liitunud: 02:00, 10 Dets 2006
    unknown unknown

PostitusPostitas nisuunn » 20:44, 05 Sept 2007

Jah olen isegi saanud kätte RAI või oli see Sloveenia. Antenniks oli tavaline 6-12 antenn. Kanal, millelt need eksootilised asjad tulid oli 1 ja 3. TV LUBLJANA oli testtabelil. Pilt oli muidugi üsna ujuv hajus alatasa ära ja testtabelile tuli teine kanal ette. Norrat olen ka näinud jällegi kanalil 1. Lahe et on mõttekaaslasi

Kasutaja avatar
martinj
Tegija
Postitusi: 955
Liitunud: 02:00, 13 Dets 2006
Asukoht: Saue
    unknown unknown

PostitusPostitas martinj » 21:12, 05 Sept 2007

minu lähiminevikunägemused
http://www.tevalo.ee/foorum/showthread. ... =%FClilevi

Kusjuures täitsa tavalise antenniga :D
lõpupoole läheb teema ka huvitavamaks..
Ja Sina ei pea soomet mitte vaadata saama !

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.



Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 132 külalist