Maapealne digitv maapiirkondades ?

Foorum terrestiaalse digi-tv teemadel
digitamees
Uudistaja
Postitusi: 11
Liitunud: 23:04, 01 Okt 2009
    unknown unknown

Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas digitamees » 11:16, 02 Okt 2009

Tere.
Olen murelik "kaugeltnukamees" kes üritab maapealseid digi-tv kanaleid püüda kuid tulutult. Eesmärgiks on esialgu saada kasutusele nn. tasuta maapealsed kanalid. Mingit kodulahenduse paketti või sat. süsteemi esialgu osta pole plaanis.
Infoks olen netiavarustes püüdnud ahmida endale kõikvõimalikku tarkust.
Antenniks on Triax UNIX 100. Ilma võimenduseta. "Regio" andmetel asun Valgjärve saatjast nö. linnulennult 69,3 km kaugusel. Tegu siis Peipsi järvest ca. 15 km kauguse kohaga. Täpseid koordinaate võin avaldada mõne spetsialistiga privaatselt vesteldes näiteks. Minust 10 km eemal on digilevi sama antenniga kenasti olemas ka 2,0m kõrgusel maapinnast. Minul puudub ka 10,0 m kõrgusel igasugune signaal. Helistasin 28. sept. infotelefonil 17101. Nimetasin oma asukohajärgse maakonna ning valla, küsides millise saatemasti levialaga peaksin opereerima. Vastanud operaator hakkas seletama hoopis, et digiboks vajalik ja kaablite ühendusest ja... Kordasin oma küsimust. Vastuseks sain, et ei peagi kuskile antenni suunama !!! Sellise vastuse andja pädevuses julgen siiralt kahelda ! Peale küsimuse uuesti esitamist öeldi, leviga tegeleb Levira. Saatsin samasisulise viisaka e-maili aadressil [email protected] Vastust pole saanud ning tõenäoliselt jääbki saamata. Keda peakski kottima 1 levita mees metsast.
Püüan GPS seadmega kontrollida maapinna kõrgusmärke leviga kohas ning endal kodus, et teada saada kas reljeefist tulenevalt on suured erinevused.
-Kas levi piirajaks võib olla ka näiteks Valgjärve masti suunas ca. 300m kaugusel olev mets ?
- Kas on mõtet üritada lisada võimendit ? Eeldan, et võimendada saaks ikkagi mingit ol.olevat nõrka signaali, mitte olematut ?
Viimati muutis digitamees, 11:34, 02 Okt 2009, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
mesilane
DigiTVfänn
Postitusi: 721
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown
On tänatud: 1 kord

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas mesilane » 11:23, 02 Okt 2009

Mis tüüpi kaabel kasutusel ? Mis pikkusega ? Kaablist sõltub üllatavalt palju... Kui võimendi lisada, siis võimalikult antenni lähedale.
digitamees kirjutas:- Kas on mõtet üritada lisada võimendit ? Eeldan, et võimendada saaks ikkagi mingit ol.olevat nõrka signaali, mitte olematut ?

digitamees
Uudistaja
Postitusi: 11
Liitunud: 23:04, 01 Okt 2009
    unknown unknown

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas digitamees » 11:30, 02 Okt 2009

Kahjuks jään vastuse võlgu kaabli konkreetse margi osas kuid visuaalselt- must, 6mm läbimõõduga antennikaabel, ca. 3...4 kuud vanust ostmise hetkest. Kaabli kogupikkus ca. 9,0m. Täpsustuseks nii palju, et kodus levita ning leviga kohas sai proovitud identsete vahendite ja seadmetega.

Kasutaja avatar
descite
Entusiast
Postitusi: 380
Liitunud: 19:05, 05 Jaan 2008
Asukoht: Pangodi lähedal
    unknown unknown
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 4 korda

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas descite » 11:50, 02 Okt 2009

Kirjuta mis vastuvõtu seadmega proovisid ja mida see kohas kus pilt oli, signaali tugevuseks näitas. digi leviga on nii, et miskist signalitugevusest altes on , allapoole pilti pole.
sama vastuvõtja omanikud vast oskavd siis kommenteerida kas see signaalli tugevus on hea või ongi juba piiri peal. Võimendiga võib proovida, aga kui signaali füüsiliselt ei ole siis on ka sellega raske mikit teha.
Kas koeru mast jääb sinust kaugemle kui välgjäve oma ? kui oled peipsi ülemises otsas siis oleks võibolla mõistlik proovida hoopis kohtlanõmme masti saatjaid ?

vaata siit mastide asukohti: http://www.levira.ee/cgi-bin/form.cgi/digilevi

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


Kasutaja avatar
elit
Digivanake
Postitusi: 2550
Liitunud: 02:00, 11 Jaan 2007
    unknown unknown
On tänatud: 8 korda

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas elit » 12:03, 02 Okt 2009

Vaata Google Earth`ga läbi kogu suund Valgjärvest kuni vastuvõtukohani just kõrguste seisukohalt (mõttega, et mõni mägi või midagi muud ei jää vahele varjutama).

300 m kaugusel olev juba 20 m kõrge tihe mets segab päris kindlasti kui maapind metsani on horisontaalne. 10 m kõrgusel oleva antenni puhul peaks otsenägevuseks Valgjärve saatemasti kõrgus olema ca 2 km!!!!

Koeru suund vääriks proovimist.

See küll ei peaks olema peamiseks põhjuseks 9 m pikkuse kaabli puhul, aga enam-vähem korralike (mitte suure sumbuvusega) kaablite läbimõõdud on ca 7 mm ja enam.

Kas kaabeldus on tehtud korralikult (ei ole katkestust ega lühist)?
Viimati muutis elit, 12:44, 02 Okt 2009, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
kokku123
Digivanake
Postitusi: 1671
Liitunud: 03:00, 12 Juul 2006
Asukoht: Euroopa
    unknown unknown
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 18 korda

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas kokku123 » 12:29, 02 Okt 2009

Kui ma endale arvutile pulga muretsesin ja üritasin DTV kätte saada siis minul piisas vaid sitast otsast antennil. Sai ots ära vahetatud ja töötab.

Vahin selle antenniga
Pilt
kõrgus 4,5m maapinnast (kaugus valgjärevalt ~50 km linnulennult)

EDIT: kui mõni splitter kh kuskil vahel siis võta ära ja proovi ilma.

digitamees
Uudistaja
Postitusi: 11
Liitunud: 23:04, 01 Okt 2009
    unknown unknown

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas digitamees » 12:44, 02 Okt 2009

Vastuvõtjana kasutusel A-Link USB nn. pulk. Päritoluks EMT esindus. Kaasasolev tarkvara (TotalMedia3 ) kuvab ekraanil levi 6 palli süsteemis (sarnaselt gsm levile telefonide ekraanil). Leviga kohtades oli levi järgmine:
-antenn asetatuna maapinnale, suunaga Valgjärve mastile - 2 pügalat, pilt hangus;
-antenn tõstetuna käega ca. 2,0 m kõrgusele, suund sama - 6 pügalat, kanalite pilt ja heli OK.
Leviga piirkonnaks oli selline koht nagu Alatskivi, Tartumaal, ca 3 km raadiuses. Siit saate ka pisut paremini aimu minu asukohast. Alatskivil väga erinev reljeef. Nimelt on sealkandis olemas vist Peipsi järve ürgne kallas. Proovitud sai siis nii kõrgemal kui madalamal -ca. 3 km Peipsi poole liikudes.
Minu kaugus Koeru mastist sõber "Regio" andmetel 64,23 km. nö. linnulennult.
Minu andmetel Koeru masti saateraadius märksa väiksem kui Valgjärve. Parandage palun kui eksin.
Ahhaa- GoogleEarth hää soovitus- aitüma ! Gps annab paigal olles mu kõrguseks 75...91 m. Olen kindel, et ma hetkel ei kõlgu benjikummi otsas! =)

Kasutaja avatar
descite
Entusiast
Postitusi: 380
Liitunud: 19:05, 05 Jaan 2008
Asukoht: Pangodi lähedal
    unknown unknown
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 4 korda

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas descite » 12:51, 02 Okt 2009

nende levialadega on nii nagu on. mul kohas kus nii tallinna kui ka koeru saatjani enamvähem samapalju maad on signaal Koeru mastitst tuduvalt parem.. kuigi loogika järgi peaks olema Tallinna saatja signaal tugevam olema...

Kasutaja avatar
valgekotkas
Admin
Postitusi: 3362
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: põhjalätilähedal
    unknown unknown
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 18 korda

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas valgekotkas » 13:34, 02 Okt 2009

digitamees kirjutas:Minu andmetel Koeru masti saateraadius märksa väiksem kui Valgjärve. Parandage palun kui eksin.
raadius raadiuseks - katsetamist tasub sest maa reljeef selles suunas võib olla sobilik signaali levimiseks ...
"Microsoft sells you Windows ... Linux gives you the whole house."

Kasutaja avatar
xxmen
DigiTVfänn
Postitusi: 788
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
    unknown unknown
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 24 korda

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas xxmen » 14:52, 02 Okt 2009

Ega ei jää saatja suunal lähedusse elektriliine, eriti kõrgepinge omi? Need võivad ka vahel väga kummalisi anomaaliaid põhjustada.

digitamees
Uudistaja
Postitusi: 11
Liitunud: 23:04, 01 Okt 2009
    unknown unknown

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas digitamees » 20:52, 02 Okt 2009

Elektriliinidega on jokk, st. pole läheduses. Mis metsa taga toimub- vat seda ei tea sest see mets mis mul siin ees pole poisike. =).
Google Earth midagi pahaendelist ei näita.

Kasutaja avatar
elit
Digivanake
Postitusi: 2550
Liitunud: 02:00, 11 Jaan 2007
    unknown unknown
On tänatud: 8 korda

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas elit » 22:06, 02 Okt 2009

Kas Koeru suunal jääb ka mets segama, et seda ei proovi?

Muidugi on suurimad lootused seotud mux1 -ga mistahes suunalt.
Igatahes soovitan ära proovida kõik kolm suunda..

Kindlasti aitaks antenni tõstmine kõrgemale. Oleks vaja jõuda võimendamiskõlbliku signaalini.
Selleks aga tuleks tõsta antenni kõrgemale võib-olla isegi 5 m võrra või enam.

digitamees
Uudistaja
Postitusi: 11
Liitunud: 23:04, 01 Okt 2009
    unknown unknown

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas digitamees » 22:25, 02 Okt 2009

Koeru suund ka tänase õhtu seisuga proovitud. 360 kraadi peale tehtud mastiga.
Kahjuks pole tehniliselt niipea võimalik lausa 5m masti kõrgust tõsta. Teha vaja see siis ikka nii, et tuul koos katusega pikali ei lükkaks.
Lisainfoks veel nii palju, et Google Earth väidab minu varemproovitud ning OK leviga punktides kõrgusteks üle merepinna olevat 42,0 ja 59,0 m ! Minul kodus seevastu 75,0 m.

Uus kaabel ka kodus juba keras ootamas koos uue otsikuga. Lootus sureb viimasena, ainult öö tuli vahele.... =). Ja siis pidi lootus veel olema ... khm.

Kasutaja avatar
elit
Digivanake
Postitusi: 2550
Liitunud: 02:00, 11 Jaan 2007
    unknown unknown
On tänatud: 8 korda

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas elit » 22:40, 02 Okt 2009

Vaata, nii oluline pole mitte asukoha kõrgus merepinnast kui segava/varjava objekti/metsa kaugus ja kõrgus vastuvõtuantenni ees, sest mets moodustab nõrgale signaalile suure tõkke ja ei võimalda otsenägevust saateantennile. Signaal praktiliselt ei paindu tõkke taha, sest tegemist ei ole pikklainega....

digitamees
Uudistaja
Postitusi: 11
Liitunud: 23:04, 01 Okt 2009
    unknown unknown

Re: Maapealne digitv maapiirkondades ?

PostitusPostitas digitamees » 22:45, 02 Okt 2009

To elit : mõistan sind. See kõrguste värk oligi niisama lisainfona antud.
Küllap lähen ka oma masti kõrguse kallale. Eesmärgiks on mul oma nickname ära muuta! =)

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.



Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 41 külalist