1. leht 1-st

Esimene Sat-TV vastuvõtt Eestis.

Postitatud: 19:26, 07 Jaan 2011
Postitas raivo
Tegin uue teema KKK alla ja teemaks siis meie sat-tv ajalugu. Kes ei mäleta mineviku, elab ilma tulevikuta ... :)

Aitäh Peeter Vilborn huvitavate piltide ja info eest.

Edasi siis juba Peetri kommentaarid ja pildid:

Huvi satelliit-vastuvõtule äratas hr. Karli Pihelgas (RIP!) juba 80.ndail.
Peale põhjalikku materjalidega tutvumist, selgus, et lihtsaim võimalus on näha C-alas vene kanaleid 14°W Gorisondilt. See oli tollal kõige võimsam satelliit. Sellel töötas 3675 MHz saatja.
Eelvõimendi sai projekteeritud hõbetatud plaanarliinidel kasutades materjali FLAN ε=9,6. Ga-As transid 3P238A olid tollal parimad. Kuna Gorisont kasutas RH polarisatsiooni, oli lihtsaim kasutada feedina spiraalantenni, mis sai arvutatud sobivaks 75 cm antennile, mille F/D=0,43. Kasutusel olid hõbetatud N-pistikud, kui tollal parimad.
Eelvõimule järgnes 6/4 λ ringiga balanss-segu (nn rat-race splitter). Ostsillaatoriks oli 3000 MHz liinidel generaator. Segustist välja tulnud ca 600 MHz oli juhitud teleri detsiblokist CDK tehtud teise häälestatavasse muundisse. Väljundist ca 35 MHz läks läbi võimendi PLL detektorile 174 XA 12. Helikanalis oli PLL 174 XA4. Saadud signaalid telerile. Esimene pilt tuli 21.04.1985.

Edasi sai süsteemi parendatud, Kathreini LNB EAS-07 müraga 2,7 dB ja hinnaga 800 DEMi.
Antenn 1m ja vastuvõtja sai ehitatud Plessey SL 1451 PLLi peale, mis lubas juba ECS 10°E idakiirelt WorldNeti vastuvõttu. Kui esimene Astra orbiidile viidi läks juba libedalt.

Re: Esimene Sat-TV vastuvõtt Eestis.

Postitatud: 22:07, 09 Jaan 2011
Postitas aandra
Praeguse TTÜ raadio- ja sidetehnika instituudi vanemad olijad (eriti vana nimega ÜKS labor, praegune mikrolainetehnika õppetool) mäletavad päris hästi esimesi seadmeid. Instituudi praegune direktor isiklikult oli üks kõvemaid tegijaid esimeste sativastuvõtjate alal Eestis.

Re: Esimene Sat-TV vastuvõtt Eestis.

Postitatud: 18:30, 10 Jaan 2011
Postitas raivo
Aandra, kui on veel isetehtud asjadest pilte ja soovitavalt ka sinna juurde infot ... :wink: :)

Re: Esimene Sat-TV vastuvõtt Eestis.

Postitatud: 22:05, 11 Jaan 2011
Postitas raivo
Peeter Vilbornilt veel huvitavat vaatamist Teile. Veel kord suured tänud Peeterile ja edasine tekst siis juba tema kommentaar:

Otsisin kolikambrist üles ühe oma vanema satituuneri,
kahjuks pole see esimene, mis on ammu kadunud.
Vahepeal oli palju erinevaid versioone.
See sai ise projekteeritud ja ehitatud kuskil 1987-1988. a. kandis.

UHF sisend kattis ca 900-2000 Mhz, vahesagedus oli kuskil 400 MHz ringis,
olid sisseehitatud isedisainitud Filmneti, Teleclubi, SIS jt.
analoogdekoodrid (neid sai valida esipaneelilt klahvidega), C- ja Ku-band,
audiokanal oli 5-8 Mhz jpm.

Põhiliselt nägi ECS-1 (13E) pealt RTL plus, Sat1, Super, Sky, TV5, RAI1,
3Sat, Worldnet, RTV Milano, Filmnet ja Teleclub.

ECS-2 (7E) pealt tulid Worldnet, Kanal7, K23, K64, K86 ja EBU feedid.

ECS-4 (10E) pealt RTE-1, TVE1,TV Norge ja NRK (B_MAC).

F11 (27E) pealt MTV, Children Channel, Sport, BBC, CNN, CMT, K4, K64, K80
(B-MAC).

Kõige tugevamad signaalid oli CNNil (F11pealt -12dB) ja Worldnetil (ECS-2
pealt - 12dB).
Nõrgemad kanalid olid ca 2-3 dB. Näidud on suhtelised, mõõdetud minu pilli
S-meetriga.

Re: Esimene Sat-TV vastuvõtt Eestis.

Postitatud: 23:29, 14 Jaan 2011
Postitas raivo
No ma ei usu kohe mitte seda, et ainult Peeter Vilborn on meil aastatel 80-90 sat tv vaadanud. :D Kes oli teine ja kolmas? Millega vaadati ja kust vajalikud seadmed saadi?
Kõik mis oli kuni 90 on väga teretulnud.

Kasutaja callac Horisondi omaaegseid sat-tv skeeme ja nõuandeid ootan/me ka ...

Eestlaste tagasihoidlikus teeb muidugi alati au ... aga tulge nüüd ikka kõik tegijad välja ja paneme siia märgi maha ... :D

Tänud jälle ette ... :wink:

Re: Esimene Sat-TV vastuvõtt Eestis.

Postitatud: 10:47, 15 Jaan 2011
Postitas Henkka
Häda siis selles,
et selle illegaalse tegevuse juures mingeid pilte nagu eriti ei kippunud tegema...
Seepärast pole peale sõnalise mälestuste osa suurt midagi jagada.

LNB maksis Soomes sama palju nagu sitt Lada auto (lujaa laatua lada) ning NSVL usinad tollitöötajad olid samuti vägagi olemas... smile25

Ei olnud ma ei teine ega kolmas, aga kunagi sai kasutajaga rei565 arutatud, et ma võisin vast viies olla ?

Tuuner sai ise kokku ehitatud Salora telekasse mõeldud satelliidimooduli põhjal (toodud samuti Soomest), seega siiski nagu "vabrikupill" põhiliselt. LNB tuli Soomest juba mainitud hinnaga - ja "lahkus" mu katuselt kõrvalise abiga pärast mõningast edukat töötamist - lukustatud katuseluuk oli päeva ajal lahti murtud ning parabooli üsna jõhkralt "retsitud".
Ei julgenud kuhugile kurtma ka minna, küsimus oleks olnud kohe: mis asi sul katuselt mis antenni küljest ära varastati???

Lömmis alumiiniumparabooli 1,5m sai ETV garaazi seina pealt, tänud lahketele loovutajatele!
Polar mounti antenni jaoks tegid raadiokeskuse väga asjalikud mehaanikameistrid valmis ja see töötas väga hästi.
Polarisaatorit esialgu polnudki, kui tekkis tahtmine Sky Channeli asemel Super Channelit vaadata, tuli katusele ronida ja LNB-d 90 kraadi käega pöörata... smile25
Sinna sai siis mehaaniline väikese elektrimootoriga pööraja juurde ehitatud, hiljem ka "hämaraid teid" kaudu mingi polarotor hangitud.
Mehaaniline LNB pööraja oli muidugi hea selles mõttes, et mingeid signaalikadusid ju ei olnud smile85

Aastaarvu suhtes olen juba kahtlev, aga võidukas vene aeg see oli ja oktoobripühade aegne tööpaus oli see pidulik võimalus, kui sai katusel istutud tuuneri ja väikese vene värvitelekaga, et värisevate kätega esimene satelliidipilt kinni püüda... smile85
mis õnnestus üllatavalt lihtsalt ja kiiresti.
Tõsi, tuuner oli raadiokeskuse laboris enne sweepgeneraatori abil juba õigete vastuvõtusageduste (teoreetiliselt) peale häälestatud, mis praktikas ka tõestust leidis.

13E ei olnud väga kõva signaaliga (selle pealt tuli Sky Channel, mis oli sel ajal üks kanal ning Super Channel) ning Astrast ei näinud keegi veel undki.
Kõige tugevama signaaliga oli hoopis 27,5W Intelsat, kust peale kõige muu tuli ka imehea muusikakanal Country Music Television (CMT), mis aga üsna varsti sealt ära kadus smile25

Vaadates ajalugu http://en.wikipedia.org/wiki/NBC_Europe
http://en.wikipedia.org/wiki/Country_Music_Television
http://en.wikipedia.org/wiki/Sky1
pidi kogu asi vist 1988 sügisperioodil minu jaoks algama... ning kestab siiamaani, küll pika vahepeal toimunud pausiga. smile14
Pärast "kaardimajanduse" algust ei olnud enam nii huvitav, aga Kathreini linuxipõhise HD tuuneri UFS 910 turule toomine sundis jälle "jalad kõhu alt" välja võtma .... smile58

Re: Esimene Sat-TV vastuvõtt Eestis.

Postitatud: 22:13, 16 Jaan 2011
Postitas margusten
Mul on au tutvustada noorematele lugejatele Eesti Sat-TV auliiget:
Karla Pihelgas (RIP) ja tema ehitatud antenni 2 mootoriga x-y teljel (mitte polaarmount).
ANT.JPG

karlaantenn.jpg

Võibolla on see antenn veel omal kohal.
Eks Peeter teab täpsemalt, mida nad selle antenniga kõike nägid.

Re: Esimene Sat-TV vastuvõtt Eestis.

Postitatud: 23:00, 16 Jaan 2011
Postitas raivo
Saabus minuni veel huvitavat infot ja edasine jutt on juba Peeter Lamsteri kommentaar:

Tere

1987 aasta suvel alustasin SAT TV valdkonnaga tegelemist. Töötasin Küberneetika Instituudis, mõõtetehnikat piisas, vaikimisi oli selline tegevus ka lubatud ja toetatud. Vajalike komponentide osas oli olukord mõnevõrra halvem. Lääne komponendid polnud taskukohased ja tugineda tuli olemasolevale ja klassikalistele raaditehnika põhitõdele.

Esimene vastuvõtja valmis järgmisel aastal. Parema peegelkanali selektiivsuse saavutamiseks oli RSV järelhäälestatav. Kõige originaalsemaks pean antiparalleel lülituses diood segustit (kaks korda madalam heterodüüni sagedus), mis võimaldas kastada häälestuseks tavalisi varikap dioode. Varikap dioodid pärinesid Jugoslaavia päritoluga TV UHF selektorist, ülejäänud komponendid olid NSVL toodang. Vastuvõtja oli igati toimiv mõõtmiste põhiselt, puudus aga isiklik LNB.

Samal aastal sai ka abistada neid, kes välismaalt olid hankinud seadmeid ja soovisid neid tööle saada. Tutvused võimaldasid laenata LNB-d ja ka külas katsetamas käia ja vastuvõtjat tuli samuti välja laenta. Sellest ajast peaks olema säilunud üks VHS salvestus esimese vastuvõtja sisemusest.

Murranguliseks sai Astra tulek. 1989 omasin väikest portatiivset komplekti (lisatud slaid).Kadude vähendamisek loobusin hiljem polarisaatori kasutamisest, pöörasin antenni ennast. Tulid ka Salora sat tv moodulid, mis nõudsid märksa suuremat antenni normaalse pildi saamiseks, kui minu vastuvõtja. Vastuvõtjate ehitamine läks palju lihtsamaks demodulaatorite SL1451, SL1452 ja erti SL1455 ilmumisega. Üks Aurora sat tv moodulile põhinev vastuvõtja on kenasti säilunud ja täiesti toimiv ka täna.

Lisatud on mõned slaidid aastatest 1988 ja 1989 ja fragment skeemist. Minu kaheaastane poeg oskas vastvõtjat kasutada ja omandas RTL-i multikatega väga kiiresti saksakeelset sõnavara.

Keerukatel aegadel augustis 1991 oli sat tv esmane infoallikas

Aastateks1990- 2005 pakkus see valdkond ka tööd

Lugupidamisega

Peeter

Re: Esimene Sat-TV vastuvõtt Eestis.

Postitatud: 22:32, 03 Mai 2011
Postitas raivo
Peeter Vilborn skaneeris vanad horisondid arvutisse ja panen need siia välja. Paljudel sai sat-tv huvi just nendest artiklitest alguse. Suured tänud Peeterile.

Re: Esimene Sat-TV vastuvõtt Eestis.

Postitatud: 00:18, 07 Mai 2011
Postitas admin
Kasutaja Somsen saatis mulle järgnevat huvitavat lugemist ja vaatamist:

Kirjeldan pisut enda esimest omavalmistatud SAT-vastuvõtjat. Koosneb see
eraldi plokkidest. Detailid said joodetud trükkplaatidele. millele olid söövitatud voolurajad või siis mõnel juhul ka mehaaniliselt lõigatud. Söövitus toimus omavalmistatud lahusega. Detalidena kasutasin kõike kättesaadavat. Kuna olin nö humanitaarala inimene, siis juurdepääsu defitsiitsetele raadio üksikosadele ei olnud. Nagu mäletan, siis kõrgsagedusploki /sagedusmuundi/varikapid said võetud teleri detsimeeterplokist. Mitte nõukogude, vaid mingi sots maa SDK-st. Tugikondensaatorid said tehtud ketaskondensaatoritest. Kõrgsagedustransistore liikus ka käest kätte, nii et ehitada ikka sai. Mõningat träni sai ka sõjaväelastelt lennuväljadelt.
Skeem tervikuna on plokkide kogum, mis igaüks pärit erinevatelt autoritelt nagu Ketners, Janza, Vidmar, Jordanova. Nii kuidas detaile oli, nii sai ka vastav plokk valitud. Kasutasin nii Vene, Saksa, Bulgaaria, Tsehhi ajakirjades avaldatut või teiste huviliste käest saadud materjale.
Kõrgsageduse ja muude häälestamist vajavate asjade timmimine toimus küll profi juures, omal selliseid riistu ei olnud. Igatahes töötas tuuner küllalt hästi, varikapid katsid pea terve riba ja ka vahesagedus sai küllalt kõrge, vist mitte alla 400 MHz. Nagu mäletan, siis pilt oli ilus ja hääl selge. Eks hääleplokis sai palka ka ostsillograafiga paika. Praktiline testimine toimus nö küla peal, antenniomaniku juures, enne kui sain oma antenni.
Vaatasin algul Hotbirdi. Antenn oli 140 cm otsefookus muidugi ja LNB 1.4 db treiali tehtud feedhorniga. Antenni sai kergesti pöörata ja tõusunurka lihtsalt muuta. LNB sain dollarite eest alles siis,kui tuuner tükk aega valmis. LNB-d ise ei proovinud ehitada, polnud vajalikke transistore. Polarisaatorit hakkasin tegema, kuid jäi pooleli, sest sain tööstusliku LNB, mille polarisatsiooni tüüriti vooluga, tuunerisse ehitasin vastava regulaatori.
Hiljem tegin veel kaks tuunerit, kus kasutasin tööstuslikke kõrgsagedus+vahesagedusplokke. Neid sai Rootsist sissetoodud ja müügil olnud tuuneritest, millelt olid eemaldatud MAC-dekoodrid. Samuti sai kasutada karpi ja toiteplokki, muud eriti mitte. Kõik tehtu on alles ja küllap ka töökorras, ainult et aeg on teine. Aga vaadata ja meenutada võib ikkagi.
Aasta oli siis 1989-90,kui valmis esimene täiskomplektne, igatahes enne krooniaega. Eks mõni moodul ka varem, sest neid sai katsetatud ja hiljem vahetatud välja. Minu suhtlusringis olid sellal paaril Pärnu mehel SATi vastuvõtjad aasta või paar/või enamgi/ tagasi valmis saanud. Ühel ka LNB Vidmari skeemi järgi //UKW-BERICHTE 3/86//. Tegelesid juba dekoodritega kanalite avamiseks.

Re: Esimene Sat-TV vastuvõtt Eestis.

Postitatud: 14:18, 22 Mär 2015
Postitas raivo
Veel üks Peeter Vilborni poolt näidatud vana isetehtud satituuner, millel olid kõik vajalikud dekoodrid-lisad külge poogitud.