Soomestunud eestlased või eestlased Soomes

Siin räägitakse seda mis sülg suhu toob
Bushido
Digivanake
Postitusi: 1040
Liitunud: 13:23, 11 Mai 2009
  Windows 7 Chrome
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 2 korda

Soomestunud eestlased või eestlased Soomes

PostitusPostitas Bushido » 08:46, 10 Juul 2017

Tartu ülikooli magistrant Britta Sepp:,,Kui n-ö talentide koju kutsumise kampaaniad ja avalik retoorika näitavad, et kaasmaalasi oodatakse väga tagasi, ilmnes et sama raske nagu end välisriigi ühiskonnas sisse seada on ka Eestisse naastes uuesti kohaneda. Tagasirännanud eestlastele on võrdlemisi vähe informatsiooni selle kohta, milliseid toiminguid tagasirändaja peaks Eestisse kolides tegema ja mis lihtsustaks Eestis taaskohanemist. Tagasi kodumaale tulek ei ole kõikide tagasirännanute jaoks olnud lihtne, sest enam ei suhestuta Eesti ühiskonnaga ja mõned on tunda saanud mittekuuluvustunnet. Nii nagu soomlased ei võta ühiskonnas sisserändajaid omaks, ei võta ka eestlased tagasirännanuid omaks."
Kuus aastat Jyväskylä ülikoolis kommunikatsiooni eriala professorina töötanud Kaja Tampere: ,,Eestisse naasvate inimeste kohta arvatakse, et nad on läbi põrunud. Sain tänu Soomes töötamisele kinnitada end rahvusvahelises erialases kogukonnas ja pärast sealt kogutud teadmisi Eestis rakendada. Sain meepoti ligi, riisusin koore ja tundsin, et polnud enam vajadust maailma avastada. Sellest hoolimata kuulsin kaasmaalastelt nii mõnegi terava kommentaari. Soomlased on hästi rahulikud, pole rabelemist ega tõmblemist. Kui eestlane ütleb, et homme on koosolek, siis ongi nii. Soomlaste puhul ei tule selline asi kõne allagi, kohati oli seal vaja pool aastat ette planeerida. Eesti operatiivse toimetamisega tagasi harjumine võttis päris palju aega. Soomes on nii, et üks räägib aeglaselt oma jutu ära, misjärel tuleb kandev paus ja alles siis hakkab teine rääkima. Eestis segatakse rohkem üksteisele vahele, aga see ongi ju normaalne. Seal arutati ja arutati ja ei tea kuidas jõuti otsuseni. See oli minu jaoks müstika. Eestis ollakse tunduvalt konkreetsemad, vaieldakse küll, kuid lõpuks jõutakse konkreetselt sõnastatud otsusteni. Kodumaale naastes oli väga oluline tugivõrgustik ehk need, kes siin ees ootasid."
2014. aastal Espoost Tallinna õppima tulnud Maiki Pransi: ,,Mind võeti siin küll uuesti soojalt vastu, kuid kui ma oma soome keele oskuse paljastasin, oli reaktsioon ühesugune. 95% inimesi eeldab kohe, et noh, lähed siis pärast õpinguid Soome hea palga peale tööle. Ainuke keerulisem asi Eestisse tööd otsima tulles oli see, et enamasti nõuti vene keele oskust, mida mul Soomest kaasa võtta polnud. Soomes polnud mul kindlat perearsti, mind suunati parasjagu selle juurde, kellel oli oma piirkonnas vaba aega. Eestis ei pea ma iga kord tervet haiguslugu uuele arstile ümber jutustama. Kui algul pidin keeleoskuse tõendamiseks läbima kahenädalase suvekursuse, siis teisel päeval selgus, et ma saan kohe eksami ära tehtud. Ajapikku läks mul Soomes osa eesti keele grammatika nüansse kaduma. Kodumaale naastes oli väga oluline tugivõrgustik ehk need, kes siin ees ootasid."
Kuusteist aastat Soomes elanud Terhi Roll: ,Minu puhul imestati pigem seda, miks ma Soome ei jäänud, mitte seda, miks ma Eestisse tulin. kui keegi on elanud pikalt teises riigis, siis vajavadki ümberharjumist lihtsad tegevused. Kodumaale naastes oli väga oluline tugivõrgustik ehk need, kes siin ees ootasid. Olen näinud, et isegi kui jäädakse Soome, hoitakse suhteid Eestiga edasi. Näiteks oma vanemad, kes soovivad pensionipõlves Eestit taasavastada."
Soomes üles kasvanud Kadri Papp: ,,Ma tulin ikkagi kodutunde pärast tagasi. Inimesed olid selle peale ärritunud, nagu ma hõõruks oma valikut neile nina alla, kuid ajapikku siiski harjuti. Umbes esimesed neli aastat kutsusid mõned mind naljatamisi põdraks. Eestisse naasmise kõige keerukam osa oli ülikooli astumine ja sellega kaasnev paberimajandus. Ma pidin näiteks läbima keeleeksami, kuhu sattudes imestati selle üle, miks ma seal olin. Ajapikku läks mul Soomes osa eesti keele grammatika nüansse kaduma. Kui muidu võetakse eestlasi Soomes üldiselt hästi vastu, siis konfliktides lööb see ikkagi välja, et eestlane pole n-ö kohalik. Soomes ja Eestis on täiesti erinev elutempo. Algul Eestisse tulles tundus, et kõik mu ümber käib liiga kiiresti. Nüüd Soome minnes ei saa enam aru, kuidas nad kõike nii aeglaselt teevad! Kodumaale naastes oli väga oluline tugivõrgustik ehk need, kes siin ees ootasid. Ma tean päris palju näiteid selle kohta, et vanemad on Soome minnes põletanud kõik sillad Eestiga ja lapsed ei oska enam eesti keeltki. Kui mul poleks olnud lähedasi ees, oleks olnud tunduvalt raskem tagasi tulla. Leidub kindlasti ka neid, kes sooviksid Eestisse tagasi tulla, kuid kellel pole toetuspunkti. Siis ei peaks asjaajamine minu arvates ilmtingimata käima ametlikke kanaleid pidi, nagu näiteks „Talendid koju!” kampaania, vaid otsesuhtlusena – et oleks vähemalt mingil tasandil toetuspind, mis aitaks kasvõi praktilistes küsimustes. Võib-olla oleks hea, kui peale Facebooki grupi Eestlased Soomes oleks olemas grupp Eestlased Tagasi Eestis? Ma ise aitaksin hea meelega, kui soovijatel tekib küsimusi, mida peaks tegema või kuhu pöörduma. Ei maksaks halvustada ka neid, kes ongi Soome jäänud. Kui sul on juba perekond ja sõbrad seal, siis pead paratamatult tegema raske valiku: kus saad oma elu kõige paremini üles seada? Olen näinud, et isegi kui jäädakse Soome, hoitakse suhteid Eestiga edasi."
Soome eestlaste liidu juhatuse esimees Rain Ots: ,,Soome kolimist kiputakse paraku käsitlema liiga dramaatiliselt, kuigi oleme peaaegu ühine majanduspiirkond. Soome eestlaste seas on seetõttu kujunenud tendents, et ei julgeta endale tunnistada, et tegelikult elataksegi Soomes. See mõjub justkui Eesti riigi reetmisena. Paradoksaalsel kombel on eestlastel seetõttu keeruline ennast Soomes kogukonnana kehtestada ja oma keelt ja kultuuri tugevamalt arendada. Sedasi võib kaduda identiteet: ei olda päris soomlased, aga ka mitte eestlased. Eestit kõrvalt vaadates ja üritades ka osaliselt tagasi tulla, jääb eriti silma see, et Eestis ollakse liiga kinnistunud oma harjumuspärastesse ja jäikadesse mõttemallidesse. Ei julgeta millegipärast õppida teiste vigadest ja õnnestumistest. Soome riik on saanud pikemalt iseseisvana eksisteerida ja seetõttu on siin palju asju juba läbi proovitud, näiteks haldusreform või suhkrumaksu teema. Eestisse mineku ühe võimaliku takistusena näen, et üksikisiku tasandil oma oskusi müüa on Soomes tunduvalt mugavam, olgu selleks jõuluvana mängimine või eesti keele õpetamine. See on ka kindlasti üks põhjus, miks Eesti ei meelita niivõrd inimesi tagasi. Eesti ühiskond on tunduvalt rohkem palgatööle orienteeritud ja FIE-na on palju keerulisem hakkama saada. Ettevõtluse asjus oleks kohalikel omavalitsustel õppida Soomelt seda, kuidas meelitada ettevõtlust rohkem oma piirkonda. Ettevõtet asutades võtavad sinuga Soomes ühendust vallad, kes uurivad: ega ei ole soovi meile tulla?"
  Soome juhiluba vahetada pole kohustuslik, kui see pole peatatud ega piiratud. Juhiluba saab vahetada, kui oled elanud alaliselt Eestis vähemalt kuus kuud.
  Soomest lahkumisest tuleb teavitada rahvapensioni ametit ja teha selle kohta avaldus. Alaliseks lahkumiseks peetakse rohkem kui aastaks ära minemist, sellega katkeb ka sotsiaalkindlustuse hüvitiste saamine (v.a rahvapension).
  Integratsiooni Sihtasutus toetab tagasipöördumist vajaduse korral rahaliselt (kuni 2000 eurot), kui inimene on olnud Eestist järjest ära vähemalt kümme aastat või sündinud välisriigis.
  Integratsiooni Sihtasutus pakub ka nõustamisteenust, näiteks missuguseid dokumente tuleb vormistada.
  SA Archimedese akadeemilise tunnustamise keskus tunnustab ametlikult välisriikide diplomite vastavust Eesti haridussüsteemiga. Näiteks Soome keskkooli lõpetanud inimene peab selleks esitama lõputunnistuse, riigieksamitunnistuse, isikut tõendava dokumendi ja avalduse.
http://epl.delfi.ee/news/eesti/tere-tul ... d=78811382

Kasutaja avatar
kalamaja
Entusiast
Postitusi: 123
Liitunud: 03:00, 01 Okt 2006
  Windows XP Chrome
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Soomestunud eestlased või eestlased Soomes

PostitusPostitas kalamaja » 18:29, 11 Juul 2017

Yle Mondo 97,5 mHz-il edastab kell 18.00 ER-i Päevakaja

Kasutaja avatar
karla
Tegija
Postitusi: 1055
Liitunud: 03:00, 12 Sept 2005
Asukoht: Uusimaa, Finland
  Windows 10 Firefox
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 7 korda
Kontakt:

Re: Soomestunud eestlased või eestlased Soomes

PostitusPostitas karla » 01:33, 12 Juul 2017

Ja mina kes ma elan juba rohkem kui viis aastat soomes ütlen et see uurimustöö on pullikaka.
Panasonic TX-P60ST60Y, DM800HD, GM Spark One, 1W, 4,8E, 9E, 13E, 19,2E, 28E, 36E

Kasutaja avatar
tigekala
Vana kala
Postitusi: 12116
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: puhta pees...
  Windows 7 Firefox
On tänanud: 27 korda
On tänatud: 179 korda

Re: Soomestunud eestlased või eestlased Soomes

PostitusPostitas tigekala » 01:42, 12 Juul 2017

Heh... Seda sa vana sõber teed muidugi õigesti, et - Soome, kirjutad väikese algustähega, aga Hiiumaa - suure algustähega...
LG OLED 65E7V + Dreambox DM900 Ultra HD - 36E / 28,2E / 19,2E / 13E / 9E / 4,8E / 0,8W + Cisco EPC3940AL 2.4/5G WiFi modem/router + Netflix

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


Kasutaja avatar
karla
Tegija
Postitusi: 1055
Liitunud: 03:00, 12 Sept 2005
Asukoht: Uusimaa, Finland
  Windows 10 Firefox
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 7 korda
Kontakt:

Re: Soomestunud eestlased või eestlased Soomes

PostitusPostitas karla » 02:11, 12 Juul 2017

No anna andeks Tige... eks reeglid lähevad juba meelest ja see kirjatükk ajas tegelikult harja punaseks ka. Ma mäletan hästi kuidas see tädi mööda facebooki endale uurimisaluseid otsis. Sealt ta tavaeestlasi ei leidnud, valis siis ohvriteks hoopis need, kes on siin sisuliselt terve elu elanud.
See uurimistöö avaldati kõigepealt soome meedias, lugesin juba siis ja imestasin :)
Panasonic TX-P60ST60Y, DM800HD, GM Spark One, 1W, 4,8E, 9E, 13E, 19,2E, 28E, 36E

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: odiak03 ja 6 külalist