Puugihooaeg

Siin räägitakse seda mis sülg suhu toob
Kasutaja avatar
elit
Digivanake
Postitusi: 2550
Liitunud: 02:00, 11 Jaan 2007
    unknown unknown
On tänatud: 8 korda

Puugihooaeg

PostitusPostitas elit » 15:16, 18 Juul 2015

Kahjuks on paratamatu puugihooaeg suure nuhtlusena ka tänavu aastal.

Puugid võivad nakatada inimesi raskete haigustega - entsefaliidiga ja borrelioosiga.
Esimese vastu on olemas vaktsiin, teise vastu vaktsiini ei ole.

Metsas ja rohumaadel käijad peaksid laskma end vaktsineerida, sest entsefaliit võib rikkuda kogu elu.
Mul on ühe väga raske haiguse (mis oleks äärepealt võtnud elu), võimaliku põhjusena otsitud ka entsefaliiti, mida siiski polevat olnud.

Oluline on vaadata hoolega üle kogu keha (ka pea) pärast puugiohtlikes kohtades käimist ja avastatud puuk/puugid kiiresti ja oskuslikult eemaldada.

Mul on viimase 6 aasta jooksul olnud 3 puuki, mis on eemaldatud 2...3 tunni jooksul.
Pärast mida kohe niisutasin hammustuskohti 98-kraadise piiritusega.

Sellise tegutsemise (või ka hea õnne) tõttu entsefaliiti ja borrelioosi ei ole järgnenud, kuigi ühel juhul kahtlustasin borrelioosi visuaalsete tunnuste (ümmargune punane ring) järgi.

Kasutaja avatar
Zuumbox
Digivanake
Postitusi: 2053
Liitunud: 11:54, 20 Jaan 2008
Asukoht: Saue
    unknown unknown
On tänanud: 53 korda
On tänatud: 29 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas Zuumbox » 11:45, 19 Juul 2015

Ega kõik puugid pole haiged. Ja punane laik jääb puugihammustusest igal juhul, nakatunud puugi korral on see lihtsalt suurem.

elit kirjutas:Pärast mida kohe niisutasin hammustuskohti 98-kraadise piiritusega.
Pisut vildakas väide. Kõige kangem etanool saab olla 96 %; on küll veel olemas veevaba 100 % ehk absoluutne alkohol (kasutatakse meditsiinis) aga vaevalt, et Sinul sellist kraami kodukapis leidub.

Aga ärge saage minust valesti aru - ma ei taha siin midagi olematuks teha, probleem on haigete puukide näol olemas ja ettevaatlik tasub olla igal juhul.
DVB-T: ZuumboxHD & Sony32W4000; DVB-T2: Golden Media Mania 3 HD; antenn 21...69 17dB, kõrgus 45+11 m; võimendi AD20-1,9/AMT; suund Espoo

Kasutaja avatar
elit
Digivanake
Postitusi: 2550
Liitunud: 02:00, 11 Jaan 2007
    unknown unknown
On tänatud: 8 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas elit » 13:20, 19 Juul 2015

Zoombox
Sul on õigus.
Oma nägemisega (pärast silmade 3 OP-i) ilma prillideta lugesin 98, kuid nüüd lugedes retsepti kasutades prille, on tõesti 96.

Prille kasutan vääääga harva, sest saan ilma hakkama.

Kasutaja avatar
andy
Tegija
Postitusi: 146
Liitunud: 09:24, 26 Juul 2003
Asukoht: Saaremaa
    unknown unknown

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas andy » 14:31, 19 Juul 2015

Kuid mis ,siis teha kui pole puuki leidnud ,palavik selline 37,5 kõik kondid valutavad . Vereanalüüs näitas borrelioosi ,antibiootikum 2 nädalaks peale.
2 nädala mõõdumisel pidin tõõle tagasi minema ,kõik nähud kadusid. Kuid siis ,tuli palavik hiilides tagasi ja JUBEDAD peavalud.
Järgmisel päeva hommikul oli asi nii hull ,et läksin vabatahtlikult haiglasse ,kuna põdesin borrelioosi ,võeti seljaaju vedeliku ja tehti koheselt test mis kinnitas - põen ka ensefaliiti.
Seda mida ma 8 päeva haiglas läbi elasin ,ei soovita mitte vaenlasele ka . Meeletud peavalud ,palavik 40+ ,sain isikliku kraadiklaasi ,kui üle 38 kisub - kutsuda õde ,teeb süsti.
Vot sellised läbielamised selliste haigustega ,ahjaa niipalju veel ,et kui olin 16 leitsin 1 ja viimase puugi enda pealt .Olen jahimees kõi need aastad olnud ,puuki pole ennem ega pärast leidnud.
Pärast mingi 2 aastat oled selline eluslaip ,jõudu pole ,midagi ei viitsi teha-unine ka veel.
Sellised läbielamised Saaremaal.
Dream-8000HD PVR-75*E-36*E-28,2*E-19,2*E-13*E-9*E-5*E-1*W-4*W-30*W Vu+ Duo-2

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


sanders
DigiTVfänn
Postitusi: 638
Liitunud: 15:25, 10 Veebr 2013
Asukoht: Põhja-Saaremaa
    unknown unknown
On tänanud: 31 korda
On tänatud: 26 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas sanders » 15:26, 19 Juul 2015

Saaremaal on jah nii, et kui metsa või kõrgema rohu sisse minek, siis tuleb pikad sokid pükstele peale tõmmata ja enne tuppaminekut end ihualasti koorida ning puugikontroll teha. Ettevatusabinõudele vaatamata haagib neid igal suvel külge. Haigust pole õnneks veel saanud - ptui, ptui, ptui.

Kasutaja avatar
elit
Digivanake
Postitusi: 2550
Liitunud: 02:00, 11 Jaan 2007
    unknown unknown
On tänatud: 8 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas elit » 15:47, 19 Juul 2015

Puukidega on selline paha lugu, et nende (sh. nakatamisvõimeliste) arv üha kasvab, kuna neil pole looduslikke vaenlasi - nad ei huvita linde, suuremaid putukaid jne., kuna nad on väga väikesed ja nendest pole midagi söömisväärset saada.

Üks Kesk-Eesti talumees rääkis, tema koerad on igal suvel puuke täis, kuid haigeks ei jää, sest on ilma kõrvalise abita ilmselt omandanud immuunsuse.
Raske on uskuda, et tohutud puukide kolooniad pole nakatamisohtlikud.

sanders
DigiTVfänn
Postitusi: 638
Liitunud: 15:25, 10 Veebr 2013
Asukoht: Põhja-Saaremaa
    unknown unknown
On tänanud: 31 korda
On tänatud: 26 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas sanders » 16:13, 19 Juul 2015

Lugesin kusagilt, et kohtades kus on palju sipelgaid puuke pole, samas on neil kaitseeritised sipelgate vastu, nii et mine võta kinni kellel õigus. Mul on maja ümber kuklasepesi hulganisti ja ega ma koduõuest pole vist puuki saand ka, ikka kaugemalt.

Kasutaja avatar
marek001
Edasijõudnu
Postitusi: 87
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Lõunas
    unknown unknown
On tänanud: 3 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas marek001 » 17:06, 19 Juul 2015

andy kirjutas:Kuid mis ,siis teha kui pole puuki leidnud ,palavik selline 37,5 kõik kondid valutavad . Vereanalüüs näitas borrelioosi ,antibiootikum 2 nädalaks peale.
2 nädala mõõdumisel pidin tõõle tagasi minema ,kõik nähud kadusid. Kuid siis ,tuli palavik hiilides tagasi ja JUBEDAD peavalud.
Järgmisel päeva hommikul oli asi nii hull ,et läksin vabatahtlikult haiglasse ,kuna põdesin borrelioosi ,võeti seljaaju vedeliku ja tehti koheselt test mis kinnitas - põen ka ensefaliiti.
Seda mida ma 8 päeva haiglas läbi elasin ,ei soovita mitte vaenlasele ka . Meeletud peavalud ,palavik 40+ ,sain isikliku kraadiklaasi ,kui üle 38 kisub - kutsuda õde ,teeb süsti.
Vot sellised läbielamised selliste haigustega ,ahjaa niipalju veel ,et kui olin 16 leitsin 1 ja viimase puugi enda pealt .Olen jahimees kõi need aastad olnud ,puuki pole ennem ega pärast leidnud.
Pärast mingi 2 aastat oled selline eluslaip ,jõudu pole ,midagi ei viitsi teha-unine ka veel.
Sellised läbielamised Saaremaal.

Pastöriseerimata lehmapiimast võid ka saada.

Kasutaja avatar
samru
Edasijõudnu
Postitusi: 35
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Kükametsa
    unknown unknown
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas samru » 18:02, 19 Juul 2015

marek001 kirjutas:Pastöriseerimata lehmapiimast võid ka saada.


Kümme aastat tagasi jooksis ajakirjandusest läbi, et hulk inimesi sai entsefaliidi kitsepiimast, mida Kristiine keskuses jagati.
http://epl.delfi.ee/news/eesti/ajaleht-kitsepiim-nakatas-13-inimest-puukentsefaliiti?id=51012403
Olime meiegi perega samal päeval Kristiine keskuses ja pidin isegi äärepealt kitsepiima proovima, kuna varem polnud juhust maitsta olnud. Kuna teised polnud huvitatud, siis jäi õnneks proovimata.

Mis puudutab borrelioosi siis paras hulk aastaid tagasi sain puugi nabasse, tol ajal veel nendest putukatest palju ei räägitud ja "rahvatarkus" käskis võid peale panna, siis pidavat puuk ise välja ronima. Kuna tööl võid polnud, siis võtsin K700 tavotinipli pealt näpuga natuke tavotti ja määrisin sõbra sellega kokku. Kas sellest ka tolku oli, ei mäleta, aga kätte ma ta sain.
Mingi aeg hiljem avastasin naba ümbert ca 20 cm punase laigu. Panin siis padavai arsti juurde polikliinikusse. Kuna polnud õrna aimugi millega tegu, siis kõigepealt kirurgi juurde. Oli seal tol ajal üks vana vene mutt kirurgiks, kes viskas mu punasele kõhule pilgu peale ja otsus oli ühene, pole häda midagi, määri зелёнка-ga (ehk eesti keeli briljantrohelisega). Mul vajus karp natuke lahti ja küsisin hämmeldunult, et kas kogu kõhu pean kokku määrima?? Mutt arvas, et parem oleks.
Kuna isegi mulle, arstiteadusest kaugele inimesele, tundus see jutt jabur, hiilisin vaikselt naha- ja suguhaiguste arsti ukse taha, igaks juhuks hoidsin pea maas, et keegi tuttav ei märkaks, tavaliselt käisid noored mehed seal ukse taga teise probleemiga. :) Õnneks oli see arst tasemel, aitas ühest pilgust ja teatas mulle rõõmselt, et sul poiss on ju borrelioos. Sai siis nädalake mingeid antibiootikume söödud ja asi korras. Läks vist õnneks, sest mingeid erilisi tervisehädasid küll ei mäleta olevat.

Kasutaja avatar
peeter3000
Digivanake
Postitusi: 8108
Liitunud: 02:00, 15 Nov 2006
Asukoht: Tallinn
    unknown unknown
On tänanud: 132 korda
On tänatud: 179 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas peeter3000 » 18:09, 19 Juul 2015

puukidest räägiti juba aastatel 1970.
mind otsis ema lapsena iga õhtu läbi ja isegi vahel eemaldas puugi..
lisaks vaktsineeriti meid Tallinnas noortena kui läksime Kurgjärve spordilaagrisse.

Soome ajakirjandus kirjutab 2015a, et "puugist eraldub" haigus alles 2-3 päeval peale kehale kinnitumist ning nakatumisprotsent on 2-6.

minule aga on täiesti teadmata, et kui puuki eemaldades jääb pea (koos jalgadega) kehasse, et kas nakkuseoht jääb alles??
lisaks ei tea ma tehnoloogiat puugi edukaks (koos peaga) eemaldamiseks kehast!!


küll räägitakse õliga määrimisest, et puugil tekiks õhupuudus ja ta laseb ise lahti jne. jne.
väga kerge on tõmmata ära puugi tagakeha ,aga pea jääb sisse..
DVB-T/T2:Eesti-SoomeDigi/ DVB-C:Starman HD/DVB-S: Mabo 125x140cm/TBS5922

Kasutaja avatar
andyman
Entusiast
Postitusi: 132
Liitunud: 12:51, 21 Apr 2008
Asukoht: Tln
    unknown unknown
On tänanud: 13 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas andyman » 19:19, 19 Juul 2015

Olen kuulnud, et puuki määrida just ei soovitata. Enne lahtilaskmist pidavat oksendama ja siis on just oht nakatuda. Peaga sama lugu. Kui sisse jääb, ei juhtu midagi hullu. Peaasi, et keha saab eemaldatud. Aga kõige parem muidugi, kui kõik korraga välja tuleb. Ise üritan algul sõrmedega välja tõmmmata ja kui midagi sisse jääb, siis pintsettidega ülejäänu.

Kasutaja avatar
elit
Digivanake
Postitusi: 2550
Liitunud: 02:00, 11 Jaan 2007
    unknown unknown
On tänatud: 8 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas elit » 06:53, 20 Juul 2015

Puukide eemaldamiseks on puugitangid, millega see tegevus on väga lihtne.

Minu puugid eemaldas medõde. Ühel korral pinsettidega ja kahel korral tangidega. Igal korral oli kohe esimene tegevus edukas.

Oluline oli saada puuk tangide vahele ja siis keerates vastupäeva ja kergelt tõmmates oligi puuk tervena väljas.

Mulle jäi arusaamatuks, miks keeratakse just vastupäeva. Muud tarka ma välja ei mõelnud, kui seda, et enamus inimesi on paremakäelised ja seetõttu on neil mugavam/kergem keerata vastupäeva (käe suurema liikuvusvabaduse tõttu).
Seega peaksid vasakukäelised keerama vist päripäeva, kuna puugil on ükstaspuha mis suunas keeratakse :mrgreen:

sanders
DigiTVfänn
Postitusi: 638
Liitunud: 15:25, 10 Veebr 2013
Asukoht: Põhja-Saaremaa
    unknown unknown
On tänanud: 31 korda
On tänatud: 26 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas sanders » 08:10, 20 Juul 2015

elit kirjutas:Mulle jäi arusaamatuks, miks keeratakse just vastupäeva. Muud tarka ma välja ei mõelnud, kui seda, et enamus inimesi on paremakäelised ja seetõttu on neil mugavam/kergem keerata vastupäeva (käe suurema liikuvusvabaduse tõttu).
Seega peaksid vasakukäelised keerama vist päripäeva, kuna puugil on ükstaspuha mis suunas keeratakse :mrgreen:

Võib-olla puuk keerab end sisse päripäeva, nagu kruvi, siis on täiesti loogiline, et tuleb vastupäeva välja keerata :D

Kasutaja avatar
Scott
Digivanake
Postitusi: 3167
Liitunud: 02:00, 22 Dets 2005
    unknown unknown
On tänanud: 64 korda
On tänatud: 153 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas Scott » 10:48, 20 Juul 2015

Puugiinfo blogi - http://puugiinfo.blogspot.com/2012/04/p ... utada.html

http://puugiinfo.blogspot.com/2012/05/k ... puuki.html

http://puugiinfo.blogspot.com/p/kuidas- ... puuki.html - video puugi eemaldamisest. Need puugipintsetid saab käiaga tavalistest pintsettidest teha.

http://f.pmo.ee/o/2012/05/06/1089898t1he68b.jpg , http://tartu.postimees.ee/832824/puuk-p ... kaua-vastu - kuidas on puuk tehtud.

Puuk ei ole putukas, vaid ämbliku sugulane (ämblik ei ole ka putukas). Eemaldamisel pole vaja puuki keerata, sest keeret suistel pole. Soovitavalt tuleks puuk võimalikult kiirelt avastada ja eemaldada, enne kui ta paisuma hakkab.

Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    unknown unknown
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: Puugihooaeg

PostitusPostitas satik » 11:07, 20 Juul 2015

Kui juba diagrammid seletavad "kuidas puuk on tehtud", siis miks pole juures puugi projekti millest selguks "miks keegi puugi tegi" ? :wink:

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.



Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 26 külalist