Algaja ABC

Kui soovid välja käia mingi tarkusetera siis postita siia. Vastusteks olgu ainult teema edasiarendused.
Kasutaja avatar
teekas
Õpetaja
Postitusi: 674
Liitunud: 12:37, 10 Juun 2003
    unknown unknown
On tänatud: 3 korda

Algaja ABC

PostitusPostitas teekas » 16:03, 25 Sept 2004

Millest siis inimene, kes soovib soetada SAT-TV vaatamiseks süsteemi, peaks alustama.
Esmalt peaks jõudma selgusele, mida soovitakse vaadata. Kas ainult FTA (kodeerimata) kanaleid või on soov heita pilk ka kodeeritud kanalitele. Loomulikult tuleb piiluda ka rahakotti, sest korralik SAT-TV süsteem maksab ka korralikku raha. Et asi oleks lihtsam, võiks piiluda aadressile
http://www.lyngsat.com/ Siit saab korraliku ülevaate sellest mida on võimalik vaadata. On olemas piisavalt vabukanaleid ja ka kodeeritudkanaleid mille vaatamiseks on vaja vaatajakaarti. Millist kaarti, otsustagu iga-üks ise ja sellel pikkemalt ei peatuks. Otsustamise vahepeal võiks ka piiluda õue ja vaadata mis paistab lõunasuunal, kuna enamus levinumatest satelliitidest asuvad sellel suunal ja seal ei tohiks väga lähedal olla eriti kõrgeid objekte. Kuna antennil keskmine tõusunurk umbes 23* siis võiks see suund olla suhteliselt vaba.
Kui soovid ja võimalused selged võib asuda asja komplekteerima. Nüüd aga läheb asi keerukamaks, sest võimalusi on palju.
Võtaks aluseks 4 LNB-ga. varustatud süsteemi (võimalus vaadata nelja erinevat satelliiti ühe fikseeritud antenniga eeldusel et satelliidid ei asu teineteisest eriti kaugel). Sihiks siis Thori; Siriust; HotBirdi ja Astra1.
Antenni valikul tuleks lähtuda asjast, et mida suurem, seda parem. Levinumad suurused on alates 0,8m-1,1m. Kuna meil plaanis kasutada 4-ja LNB-d (vastuvõtupead) siis läheb käiku 1,1m antenn. Kui plaan kasutada päid vähem, võib ka vähendada antenni möötu kuid alla 0,9m ei soovitaks minna. Meil aga 4 LND-d, tähendab 1,1m antenn. Antennil kaasas ainult ühe LNB kinnitus, tähendab vaja juurde veel 3-me LNB kinnitus mida ka pakuvad enamus selleala firmasi. Siis vajalik veel lüliti millega 4 LNB-d liita ühte kaablisse. Selleks olemas DisEqC 1X2 (2 LNB-d) või 1X4 (4 LNB-d) lülitid. Meile sobilik DisEqC 1X4. Kui lüliti olemas, antenn koos. Vajalik veel sobiv kinnitus sest antennil kaasas ainult torukinnitus. Kui antenn kusagile masti ei lähe siis saadaval seina j.n.e. kinnitused. Võib ka kasutada loomulikult sõbrast keevitaja abi kes sobiva asja valmistab.
Nüüd tuleb pisike paus, kuna üks töö vajab tegemist.
09.10.2004.
No nii, võttis see töö aega ainult paar nädalat, aga nüüd üritaks asja jätkata.
Nüüd siis käes vast kõige keerulisem koht, kus tuleb valida sobiv tuuner.
Tulevasel omanukul peab täpselt teada mida vaadata soovitakse ja samas ka see, mida Eestis vaadata võimalik sest tundub et piraatlus, kui selline on kõvasti tuure mahavõtnud.
Tuunereid pakutakse piisavalt suuresvalikus, teatud kodeeringut toetavaid, universaalseid (toetavad mitut kodeeringut), selleseid mis on võimelised tarkvara kasutades ilma kaardita kanaleid avama ja ka tuunereid mis võimelised töötama nii kaardiga kui ilma ja veel palju vigureid tegema. Olemas ka FTA tuunerid, mis mõeldud ainult vabadekanalite vaatamiseks. Osadel tuuneritel on võimalik lisada või on juba lisatud kõvaketas, millele võimalik salvestada meeldivat materjaali ilma et selle kvaliteet kannataks.
Igal tuuneril ka reeglina väike erinevus pildikvaliteedis. Üks parima pildiga kindlalt Nokia tuuner.
Võtaks aga siis ühe enim-levinud tuuneri Samsung 9500 ja mudeliks AY.
Tuuneril on sisse-ehitatud kaks kaardilugejat (Viaccess ja Conax) ja samuti võimalus kasutada kaht lisamoodulit teiste kodeeringute avamiseks. Tuuneri memüü on lihtsa ja selge ülesehitusega, toiteplokk kannatab pingekõikumisi üsna suures vahemikus ja ära ei kohuta tuunerit ka elektrisageduse väike kõikumine. Tuuneri tundlikuse kohta ei ole kah midagi halba õelda. Toetab Diseqc 1.0 ja 1.2 juhtimist. Rohkemate LNB-de kasutamiseks olemas ka +12V juhtimine. Loomulikult optiline väljund, S-VHS, RCA väljundid ja loomulikult 2 SCART pesa TV ja VCR-ile. Võimalus koostada piisavalt erinevaid lemmik-kanalite liste. Mittevajaliku kustutamine ja liigutamine on samuti üsnalihtne. Ka kanalivahetus on üsna kiire. Väikeseks miinuseks paneks vast veidi pehmete toonidega pildi aga see ei ole loomulikult häiriv. Samuti on tasku-kohane tuuneri hind.
Selge aga see, et olemas paremaid tuunereid kui Samsung ja ka halvemaid. Hetkel kindel lipulaev DreamBox. Soovitaks aga tuunerit ostes jälgida seda et ei oleks tegu mingi vähelevinud mudeliga, millel garantii ja hilisem remondivõimalus kahtlased. Samuti tuleks enne neti-poest ostmist asja hoolega mõelda, sest ei ole asju mis ei või mingil-hetkel lihtsalt töö lõpetada ja nende remont ei ole sugugi odav lõbu. Netist või kellegi võõra-käest ostes aga garantiiosa üsna kahtlane, nii et alguse rahaline võit võib kergesti muutuda kaotuseks.
Samuti pole mõtet osta tuunerit plaaniga, et vaatan paar-kuud, siis müün maha, panen veidi raha juurde ja ostan parema. Siis juba soovitan kohe selle paar-kuud oodata, sest lootus enam-vähem sama hinda saada on enda petmine ja poest lahkudes kaob ka isegi kuni 1/3 teie uue-pilli hinnast. See ei kehti kindlalt kõigi mudelite kohta aga 3200 krooni maksnud Samsungi eest te seda tagasi kindlalt ei saa.
Jälgida võiks ka seda kui universaalne (paljusi kodeeringuid toetab) ostetav tuuner on. Ja kindlalt võiks tuuneril olla moodulipesa. See on üsna asjalik tugi taga-taskus, igaks-juhuks.
Kui juba sai mainitud mooduleid, siis ka mõni sõna neist.
Moodul on põhimõtteliselt samasugune kaasrilugeja nagu olemas enamusel tuuneritest sisse-ehitatud kujul. Mooduli kasutamiseks peab olema tuuneril vastav pesa kuhu võimalik moodul paigaldada. Mooduleid on olemas kindlat kodeeringut toetavaid ja samuti ka universaalseid, mis toetavad mitut kodeeringut ja on võimalik ise ümber programmeerida vastavalt vajadusele. Selleks aga vajalikud teatud lisa-seadmed.

Nüüd tuleb pisike paus. Loodan et lühem kui eelmine.

Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist