Eesti Energia Internet

Vaba vestlus igal teemal mis puudutab digitaaltelevisiooni
Kasutaja avatar
sigaelmar
Entusiast
Postitusi: 120
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: teine korrus
    unknown unknown

Eesti Energia Internet

PostitusPostitas sigaelmar » 16:51, 11 Dets 2006


Kasutaja avatar
joonas
Entusiast
Postitusi: 481
Liitunud: 00:25, 08 Okt 2003
    unknown unknown

PostitusPostitas joonas » 17:05, 11 Dets 2006

Vana NMT 450 Mhz sagedus levib vähemalt igale poole ;) Praegused raadiotelefonid, koos pisikese väliantenniga töötavad läbi mitme metsatuka korralikult mitmekümne kilomeetri taha.

Mis sellest, et NMT sagedusel on kõige kehvem kiirus 144 kbit/s. Seda satelliitinternetiga kombineerides saab päris hea kompoti kokku. Oluline on, et madalal sagedusel levib asi sinna, kuhu wifi-d jms. ei levi.

Kasutaja avatar
dvbstats
Entusiast
Postitusi: 451
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
    unknown unknown
Kontakt:

PostitusPostitas dvbstats » 18:27, 11 Dets 2006

Sagedusriba on 2x4,75 MHz (n. WiMAX'il on neljal operaatoril igaühel 2x21MHz),
sinna mahub kolm 1,25MHz kanalit millest ideaaltingimustel läheb CDMA puhul läbi 2Mbit/s.
Kui pooled kliendid on kaugemal kui 5 kilomeetrit siis jääb sellest järgi 1Mbits.
Palju neid kliente sinna ühe mega sisse mahub oskab igaüks ise arvutada.
Tugijaam ise ka 4-8 korda kallim kui WiMAX'il.

Ühesõnaga, mingit metsatallu filmide tõmbamise teenust sellest küll ei tule.
Samas tänu normaalsele pingi ajale võib VoIP'ga mingi äri isegi tulla.

Ise ma loodan, et nende teenus paneb moblaoperaatorid liigutama
ja saame varsti näha 256kbis/s flat rate 3G/EDGE/GPRS datateenust nii umbes 300 krooni eest kuus.

Ja neid kes ennast ise ei viitsi aidata (=piisavalt kõrget masti ehitada) ei aita ka Külatee 18.

Kasutaja avatar
joonas
Entusiast
Postitusi: 481
Liitunud: 00:25, 08 Okt 2003
    unknown unknown

PostitusPostitas joonas » 19:36, 11 Dets 2006

dvbstats kirjutas:Ühesõnaga, mingit metsatallu filmide tõmbamise teenust sellest küll ei tule.

Vaevalt, et peale koolinoorte keegi selle jamaga üldse tegeleda viitsib. Tavakasutaja netikasutamisel on põhirõhk ikkagi surfamisel, et saaks oma asjad aetud ja kirjadel.

dvbstats kirjutas:Ja neid kes ennast ise ei viitsi aidata (=piisavalt kõrget masti ehitada) ei aita ka Külatee 18.

Kas, sulle meeldiks kodu juures ca 35m mast, mis on näiteks kuusemetsast kõrgem? Peale selle on jäänud silma paari teenusepakkuja lehel, et üle 10-15m nad kaablit eriti antennist vastuvõtuseadmeni vedada ei taha. Poole masti peale jõuaks sellise kaablijupiga metsatalus elav inimene :cool:

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


Kasutaja avatar
wookie
Entusiast
Postitusi: 291
Liitunud: 03:00, 03 Juul 2006
    unknown unknown

PostitusPostitas wookie » 22:16, 11 Dets 2006

joonas kirjutas:Kas, sulle meeldiks kodu juures ca 35m mast, mis on näiteks kuusemetsast kõrgem? Peale selle on jäänud silma paari teenusepakkuja lehel, et üle 10-15m nad kaablit eriti antennist vastuvõtuseadmeni vedada ei taha. Poole masti peale jõuaks sellise kaablijupiga metsatalus elav inimene :cool:

Einoh ega siis tänapäeval antennikaablit eriti ei veeta. Tänapäevased seadmed on ikka antenn ja aktiivseade koos, millest tuleb eeter tuppa ning seda sama eetrikaablit mööda liigub ka toide üles.

Samas on see omaalgatuslik antenni kõrgele ajamine üsna ohtlik. Peab arvestama alati, et mida kõrgemal on meie seade, seda tõenäolisem on välgutabamus. Igatsugu kõrgete mastide ehitamise teeb isehakanutele sageli ohtlikuks just see, et ei osata asja pikse vastu kaitsta.

Sisuliselt hakkab kohtades, kus pole kaablit, olema võimalik kasutada kahte tehnoloogiat - Wimax ja CDMA. WiFi on ei ole reliable ning sellega ei saa pakkuda stabiilset teenust rohkem kui paarile kliendile. Igasuguste 3G asjade piisav odavnemine, et neid reaalselt internetiühenduse jaoks tarvitada, ei tundu aga lähiajal reaalne olevat.

CDMA'd pole ma töötamas näinud ega katsetanud, küll aga Wimaxit. Viimast pruugin ma igapäevaselt kodus.
Asi töötab ilma otsenähtavuseta. Kuna ma asun tugijaamale suhteliselt lähedal - 3km, siis selgub, et pole erilist vahet, kas antenn on maast 4m, 5m või 10m kõrgusel. Signaalitugevus on selle maa peale peaaegu, et parim, mida seade näidata oskab.
Kaugemate ühenduste puhul mängib ilmselt kõrgus ja otsenähtavus rohkem rolli, kuid teisalt olen ma suutnud saada Wimaxi ühenduse ka keset metsa, mastist jällegi umbes 3 km kaugel selliselt, et antenn vedeles lihtsalt auto katusel. Mitte mingist otsenähtavusest polnud juttugi - puud puud ja veel kord puud. Tuleb tunnistada, et jällegi, kuna kaugus polnud väga suur, siis kõrgus rolli ei mänginud, küll aga muutus oluliseks antenni väga täpne suunamine.
Inimesed, kes Wimax ühendusi paigaldavad, teavad rääkida, et 8-10km pikkune hüpe pole mitte midagi erilist, piisavalt lageda signaali teekonna puhul olevat reaalne ka 20km hüpe.

Kuna Wimax kasutab siiski üsna kõrgeid sagedusi ning saavutab oma levimise takistuse "taha" lihtsalt sellega, et modulatsioon on niisugune, mille korral saab kasutada ka peegeldunud signaale (sarnaselt DVB-T'ga) ning edastatavad andmed on üpris suure veaparandusega (hea signaali korral FEC 3/4, halva korral 2/3 või suisa 1/2), siis CDMA seevastu võiks takistuste taha levida oluliselt paremini, kuna sagedus, mida pruugitakse, on madalam.

Mis puutub aga andmeedastuskiirusesse, siis tuleb siinkohal enda vastu aus olla - need suured andmehulgad, mida enamik kasutajaid kiiresti ühest kohast teise tahab liigutada, on kodukasutajate korral tavaliselt üsna mõttetu sisuga.
Seega, kui suudetakse tagada teenuse stabiilsus (teenus peab töötama 24/7 piisavalt hästi, et ükski mõistuse piiridesse jäävat andmehulka vajav tegevus ei jääks tegemata), on sellel tehnoloogial turgu küll ja küll.

Tõsi, kuna kasutatav bandwidth on vägagi piiratud ja kuna enamik kasutajaid on lihtsalt süüdimatud (pannakse P2P programm käima ning lastakse sellel teha, mis ta soovib), siis on sellise teenuse loomine, mille korral asi tõesti iga kasutaja jaoks stabiilselt töötab, äärmiselt raske ülesanne...

Kasutaja avatar
joonas
Entusiast
Postitusi: 481
Liitunud: 00:25, 08 Okt 2003
    unknown unknown

PostitusPostitas joonas » 02:12, 12 Dets 2006

wookie kirjutas:Samas on see omaalgatuslik antenni kõrgele ajamine üsna ohtlik. Peab arvestama alati, et mida kõrgemal on meie seade, seda tõenäolisem on välgutabamus. Igatsugu kõrgete mastide ehitamise teeb isehakanutele sageli ohtlikuks just see, et ei osata asja pikse vastu kaitsta.

See ongi vast üks olulisemaid aspekte selle asja juures.

Ning jah, tavakasutajale on oluline, et saaks uudiseid lugeda, netipanka pääseks, saaks aruandeid esitada, midagi tellida jms. Ülejäänu on kõik ebaoluline.

Kasutaja avatar
wookie
Entusiast
Postitusi: 291
Liitunud: 03:00, 03 Juul 2006
    unknown unknown

PostitusPostitas wookie » 03:16, 12 Dets 2006

joonas kirjutas:Ning jah, tavakasutajale on oluline, et saaks uudiseid lugeda, netipanka pääseks, saaks aruandeid esitada, midagi tellida jms. Ülejäänu on kõik ebaoluline.

Just nimelt. Aga ei tohi unustada, et tavakasutajale on oluline, et ta saaks neid teenuseid kasutada suvalisel ajahetkel, 24 tundi päevas.
Suurem osa kasutajaid tegelikult ei teadvusta omale seda soovi vaid leiavad, et "kui mõni aeg ei ole, pole ju hullu ühti". Ega iseenesest polegi, kuid pahatihti muutuvad kasutajad vägagi tigedaks, kui selgub, et nüüd ongi see hetk, mil "on veidike katki"... Järelikult, teenus peab siiski olema kättesaadav 24*7*365 ning teenusepakkuja peab omale teadvustama, kui ta tahab edukas olla, et selline vajadus on.

Siit tulenebki lahenduse keerukus - ei ole tänapäeval mingit kunsti pakkuda mõnele kasutajale teenust, mille abil nad teoreetiliselt saavad lugeda webi, kasutada netipanka jne. Ülesanne muutub aga üsna raskeks, kui võtta eesmärgiks see võimalus tagada suurele hulgale kasutajatele, iga ilmaga ning suvalise kasutajapoolse süüdimatuse astme korral.

Seega tulebki erinevate sidelahenduste hindamisel vaadata mitte niivõrd nende tehnilisi parameetreid (ühenduse kiirused, latentsused jne) kuivõrd just stabiilsust. Paraku saab antud teemaks oleva teenuse stabiilsuse kohta midagi öelda alles siis kui see teenus juba püsti ning hulk kasutajaid küljes on.

Kasutaja avatar
sigaelmar
Entusiast
Postitusi: 120
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: teine korrus
    unknown unknown

PostitusPostitas sigaelmar » 17:01, 12 Dets 2006


Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.



Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 89 külalist