DAB+ signaal, levi ja audio

Vaba vestlus igal teemal mis puudutab digitaaltelevisiooni
Kasutaja avatar
roska
Digivanake
Postitusi: 1096
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Eesti
    Macintosh Safari
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 205 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas roska » 11:56, 10 Juul 2023

Filmix kirjutas:Olen nüüd siin vaikselt taustaks Duo Goldi kuulanud. Eks pikapeale kõrv harjub selle sita kvaliteediga :) Ja ega need vanad lood muidugi ei hiilgagi kvaliteedi poolest. Aga kui tuli mingi Beatles'i lugu, siis ma ei suutnud kiusatusele vastu panna... Keerasin heli valjemaks ja otsisin ruttu sama loo vinüüli pealt välja ning panin mängima... Jälle sama efekt - nagu oleks peldikust kontsertsaali sattunud :lol: Kui see DAB+ selliseks jääbki, no siis kõlbab teda ainult mingist köögi krapist kuulata :roll:


See pole nüüd küll adekvaatne võrdlus. FMst ei saa Sa ka kätte seda kvaliteeti, mis vinüülplaadilt (ma ei räägi siin Melodia töödetud plaatidest). Ma pean ilmselt sõitma kuskile FM masti kõrvale, et võrrelda helikvaliteeti. Niipea, kui liigud FM saatjast eemale, hakkab analoogmüra helipilti segama ning igal juhul on FM halvema kvaliteediga. Ilmselt olen ma kurt, aga mina neid plekilisuse probleeme enam ei kuule, vähemalt mitte Duo jaamadel, kui alustasime testimist, oli see suur probleem. Aga täna ma ikka ei taha FMi kuulata, sest FM on tuhm ja madal ots on puudu.

Aga muidu, hea jaamavalik :wink: Goldi lugude puhul on otsitud võimalikult hea kvaliteediga versioonid lugudest, aga samas sellised, mis tooksid 60-date soundi võimalikult ehedalt välja.

Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    Macintosh Safari
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas satik » 13:29, 10 Juul 2023

Ülaltoodu pole ka väga adekvaatne jutt tehnikainimese kohta. Näiteks bassid ei ole mitte kuidagi FM edastusel piiratud, ainus piirang saab tekkida raadioaparaadi shitast üliodavast ehitusest tulenevalt - normaalne raadio trakti mõttes ei riku midagi ära. Shitt raadio on ka tuim raadio, mis hakkabki sahisema ja stereo-mono vahel plõksima kui tal pole õiget antenni küljes, jällegi pole selles FM süüdi vaid ikka kasutaja, kes ei oska hoolitseda selle eest et asjad oleks korralikud ja korras ka. Mul on olnud mitu sellist raadiot autodes kus tundlikkus on vähemalt samal tasemel kui toas oleval statsionaarsel tuuneril (0,7uV), mida kinnitasid ka ülilevide korral kuuldud ümbruskonna riikide raadiojaamad. Ja see jutt et vinüüliheli oleks mingi etalon... ärge tehke nalja.

polkovnik
Edasijõudnu
Postitusi: 40
Liitunud: 12:48, 16 Juul 2010
    Windows 10 Chrome
On tänatud: 4 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas polkovnik » 16:10, 10 Juul 2023

Täna 10.07.23 kella 13 ja 14 vahel. Asukohaks Keibu mererand Harjumaa lääneotsas Vastu Nõvat. Saatja tõenäoliselt Stockholm Nacka mastis. Eesti omad kippusid vahel kaduma.
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha

Kasutaja avatar
Filmix
Entusiast
Postitusi: 499
Liitunud: 03:00, 24 Apr 2007
Asukoht: Tallinn
    Windows 10 Chrome
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 3 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas Filmix » 23:18, 10 Juul 2023

roska kirjutas:Aga muidu, hea jaamavalik :wink: Goldi lugude puhul on otsitud võimalikult hea kvaliteediga versioonid lugudest, aga samas sellised, mis tooksid 60-date soundi võimalikult ehedalt välja.


Mulle selle jaama musa valik meeldib. Mõnus nostalgija laks. Isiklikult jätaks Eesti lood välja. Anne Veski ja Mart Helme võiks jääda ikka Elmari valikusse, aga noh, elab üle. Samas on selle jaamaga sihuke probleem, et paljude lugudega tundub, et kõlari valjukas on pekkis - krõbiseb. Ehmatasin, et ongi mul kõlaritega mingi kala, aga ühegi teise sisendiga seda jama ei ole :roll:
Vu+ Solo 2 - 0.8W ; 4.8E ; 9.0E ; 13.0E ; 19.2E - Triax 110

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.


moij
Entusiast
Postitusi: 294
Liitunud: 17:41, 02 Apr 2013
Asukoht: Tallinn
    Windows 10 Firefox
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 15 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas moij » 00:22, 11 Juul 2023

roska kirjutas:[ Ma pean ilmselt sõitma kuskile FM masti kõrvale, et võrrelda helikvaliteeti. Niipea, kui liigud FM saatjast eemale, hakkab analoogmüra helipilti segama ning igal juhul on FM halvema kvaliteediga. Ilmselt olen ma kurt, aga mina neid plekilisuse probleeme enam ei kuule, vähemalt mitte Duo jaamadel, kui alustasime testimist, oli see suur probleem.

See müra jutt on üsna imelik. Väga palju sõltub antennist ja raadiost. Ma olen Tallinna lähedalt (mitte Piritalt saatja alt) reaalselt SDR vastuvõtjaga saanud Klassika raadiol FM signaali müra tasemeks -80 dB, siis kui eetris on vaikus ja moduleerimata kandevsagedus. See pole küll otse heli müra aga ikkagi.

AnaloogTV
Entusiast
Postitusi: 368
Liitunud: 10:25, 03 Veebr 2011
Asukoht: Eesti kagunurk
    Windows 10 Chrome
On tänatud: 5 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas AnaloogTV » 23:51, 11 Juul 2023

No kui KIA või Hyundaiga sõita siis pmst ongi DAB parema kõlaga kui FM. FM heli ikka suht plank ja tuhm, madalaid ka suurt pole. DAB kõik kenasti olemas.

Kasutaja avatar
satik
Moderaator
Postitusi: 3575
Liitunud: 02:00, 25 Veebr 2007
Asukoht: siin seal
    Macintosh Safari
On tänanud: 67 korda
On tänatud: 100 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas satik » 09:34, 12 Juul 2023

FM ise tehnoloogiana selliseid puuduseid ei oma (jah, kõrgete ots üle 15kHz ei küündi, aga sinnani küll suht mööda planku sirge). Aga sellised puudused saab tekitada, kui eetrisseminevat sagedusriba ahendada. Saab saatja võimsuseid maha kruttida, et tekiks sahin ja kuulajate nurin ( ja seda saab põhjendada kulude kokkuhoiuga, very green juu nõu!). Saab stereopilti moonutada et ebaloomulik tunduks, aga mono ka ei oleks.
NORMAALNE inimene selle peale ei tulegi et keegi nii teha võiks ja selle peale see manipuleerimine käibki. Mingi kvaliteet ei huvita ammu kedagi, aga raha küll. Seekord riigi raha, ehk maksumaksja raha. FM lennutamise eest ei võeta raha ära, kui DAB eest juurde hakatakse küsima või andma, sest FM loetakse kriisiolukorra meediumiks. Et nagu vedeleb mingi raha kuskil kotis, ainult oska ära võtta, aga ilma salmi lugemata ka ei lubata.

Kasutaja avatar
jbl123
DigiTVfänn
Postitusi: 564
Liitunud: 22:21, 04 Mär 2022
    Macintosh Safari
On tänanud: 130 korda
On tänatud: 13 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas jbl123 » 12:31, 12 Juul 2023

AnaloogTV kirjutas:No kui KIA või Hyundaiga sõita siis pmst ongi DAB parema kõlaga kui FM. FM heli ikka suht plank ja tuhm, madalaid ka suurt pole. DAB kõik kenasti olemas.

õige jutt
FM on paras saast
DAB+ peab tulema FM asemele. Soola sisse oma FM raadio. ERR SD kanalid kinni panna DVB-T

Kasutaja avatar
Filmix
Entusiast
Postitusi: 499
Liitunud: 03:00, 24 Apr 2007
Asukoht: Tallinn
    Windows 10 Chrome
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 3 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas Filmix » 22:30, 12 Juul 2023

Filmix kirjutas:Samas on selle jaamaga sihuke probleem, et paljude lugudega tundub, et kõlari valjukas on pekkis - krõbiseb. Ehmatasin, et ongi mul kõlaritega mingi kala, aga ühegi teise sisendiga seda jama ei ole :roll:


Kas keegi teine ka selle jaamaga sellist asja on täheldanud? Praegu mängib Rock Hotel ja ei mingit krõbinat, aga enamuse väljamaiste lugudega on krõbin sees :roll: Aga samas mitte kõigi lugudega.
Vu+ Solo 2 - 0.8W ; 4.8E ; 9.0E ; 13.0E ; 19.2E - Triax 110

Kasutaja avatar
arkoko
DigiTVfänn
Postitusi: 954
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: 59°26'N 24°45'E
    Windows 10 Chrome
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 39 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas arkoko » 23:24, 13 Juul 2023

Vinüülisalvestused :D
{Amiko Viper 4k}{Triax 1,1m}{Supreme Intelligent Dark Motor All Metal DiSEqC USALS, 85°E-30°W}{Pana Plasma}

Kasutaja avatar
arkoko
DigiTVfänn
Postitusi: 954
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: 59°26'N 24°45'E
    Windows 10 Chrome
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 39 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas arkoko » 23:48, 13 Juul 2023

satik kirjutas:kõrgete ots üle 15kHz ei küündi, aga sinnani küll suht mööda planku sirge
Välja arvatud 75 μs RC filtriga kõrgete sageduste tõstmine saatja poolel ja vastuvõtul vastavalt mahasurumine (15kHz peal 6 dB) parema signaal/müra suhte saavutamiseks. Või seda 19 kHz piloottooni FM-il ei tehta? Minu "tarkus" on vene УКВ ajast :)
{Amiko Viper 4k}{Triax 1,1m}{Supreme Intelligent Dark Motor All Metal DiSEqC USALS, 85°E-30°W}{Pana Plasma}

Kasutaja avatar
roska
Digivanake
Postitusi: 1096
Liitunud: 03:00, 01 Jaan 1970
Asukoht: Eesti
    Macintosh Safari
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 205 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas roska » 14:58, 14 Juul 2023

satik kirjutas:Ülaltoodu pole ka väga adekvaatne jutt tehnikainimese kohta. Näiteks bassid ei ole mitte kuidagi FM edastusel piiratud, ainus piirang saab tekkida raadioaparaadi shitast üliodavast ehitusest tulenevalt - normaalne raadio trakti mõttes ei riku midagi ära. Shitt raadio on ka tuim raadio, mis hakkabki sahisema ja stereo-mono vahel plõksima kui tal pole õiget antenni küljes, jällegi pole selles FM süüdi vaid ikka kasutaja, kes ei oska hoolitseda selle eest et asjad oleks korralikud ja korras ka. Mul on olnud mitu sellist raadiot autodes kus tundlikkus on vähemalt samal tasemel kui toas oleval statsionaarsel tuuneril (0,7uV), mida kinnitasid ka ülilevide korral kuuldud ümbruskonna riikide raadiojaamad. Ja see jutt et vinüüliheli oleks mingi etalon... ärge tehke nalja.


Minu jutt ei olnud mõeldud tehniliseks analüüsiks, vaid kogemusele kasutajana. Ma pole teinud ühtegi mõõtmist ega objektiivselt hinnatavat katset. See on lihtsalt kuulamiskogemus autoga mööda Eestit sõites. Selline "efekt" lööb eriti välja siis, kui olla ka FM puhul mitte kõige paremas levialas.
Kodus läbi suurte kõlarite kuulates mina ei teinud MyHitsi puhul helis vahet FMi või DABi puhul. Ainuke, mis oli selgelt kuuldav oli FMi puhul analoogile iseloomulik vaikne sahin taustal vaikuse hetkel ja mul ei ole signaali tugevusega probleeme. Antenn asub 15 meetri kõrgusel masti otsas ning "vaatab" põhja suunas. Kaugus saatjast ca. 50 km.

Kasutaja avatar
Filmix
Entusiast
Postitusi: 499
Liitunud: 03:00, 24 Apr 2007
Asukoht: Tallinn
    Windows 10 Chrome
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 3 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas Filmix » 21:01, 14 Juul 2023

arkoko kirjutas:Vinüülisalvestused :D


No olgu need krõbinad millest tahes, aga tahaks teada, kas ka teised kuulevad neid või on minu DAB+ karp lihtsalt sitt :roll:
Vu+ Solo 2 - 0.8W ; 4.8E ; 9.0E ; 13.0E ; 19.2E - Triax 110

Kasutaja avatar
andyman
Entusiast
Postitusi: 132
Liitunud: 12:51, 21 Apr 2008
Asukoht: Tln
    Windows 10 Firefox
On tänanud: 13 korda
On tänatud: 6 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas andyman » 15:21, 15 Juul 2023

Filmix kirjutas:
No olgu need krõbinad millest tahes, aga tahaks teada, kas ka teised kuulevad neid või on minu DAB+ karp lihtsalt sitt :roll:

Ei suuda küll mingeid krõbinaid kuulda, ei Duo Gold ega ka mingi muu jaama DABi signaalis (Tallinna saatjat kuulan).
Viimati muutis andyman, 09:50, 16 Juul 2023, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Filmix
Entusiast
Postitusi: 499
Liitunud: 03:00, 24 Apr 2007
Asukoht: Tallinn
    Windows 10 Chrome
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 3 korda

Re: DAB+ signaal, levi ja audio

PostitusPostitas Filmix » 22:12, 15 Juul 2023

Uurisin ja testisin... krõbinatest lahti saamiseks oli vaja DAB+ karbi ekvalaiseri settinguid muuta :oops:
Vu+ Solo 2 - 0.8W ; 4.8E ; 9.0E ; 13.0E ; 19.2E - Triax 110

Keela Adblock

See veebileht toimib ainult reklaamirahadest.
Kui sa näed seda teksti siis sa blokeerid reklaame.
Palun kaalu Adblocki keelamist siin toetamaks Digi-tv.ee veebilehte.



Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 107 külalist